25.08.2026  » Непознатите лица на стария Русчук



Фотографии на русчуклии от началото на XX век попълниха колекцията на Регионалния исторически музей в Русе. Дарението е направено от родения в Русе доц. Камен Рикев, преподавател в университета „Мария Кюри-Склодовска“ в Люблин, Полша. Научните му интереси са насочени към полско-българските културни връзки, балканистиката и българската литературна класика.

Снимките са основно от периода 1907–1911 г. и разказват за хората и обществото в стария Русчук. Повечето са заснети в популярното по онова време Фото Либих, а сред тях има фотография от ателието на Карастоянов в София и кадър, направен от пътуващ фотограф.

Именно надписите върху някои от фотографиите добавят личните истории зад лицата. Върху една е записано: „Снети случайно на рождения ден на Марето. Д-р Кусеви. 2.II.1907. Сеймен“. Друг надпис показва как сватбените фотографии са били подарявани на близки хора за спомен: „Кумичке, подарявам ти ликът за вечен спомен от нас Иванка и Димитър Доеви 13 XI 1912.“

Сред заснетите има офицери и младоженци, но особено ценни са образите на обикновените работници и служители. На фотографиите могат да бъдат видени хора, работили в железниците и Захарната фабрика – представители на една набираща самочувствие градска прослойка, която получава редовно парично възнаграждение за труда си.

Снимките подкрепят и запазени спомени на стари русенци за хората от Тракцията – района на Захарната фабрика и Локомотивно-вагонния завод. Работата в големите предприятия и редовното заплащане им дават различен социален статус и усещане за сигурност във време, когато значителна част от населението по селата притежава земя и животни, но рядко разполага с пари.

Дарението не просто съхранява лицата на неизвестни днес русчуклии, а показва частица от всекидневието, социалните отношения и градската култура на Русе отпреди повече от век.

АРЕНА

«  Обратно към новините