Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    01.10.2016  » Нощта на учените в Русе привлече стотици изкушени



    Така "работи" вулканът

    Зрелищни демонстрации на физични и химични явления привлякоха най-малките в Нощта на учените в Русе. Пространствата в градинката на площад „Батенберг“, залите на Екомузея, музея и библиотеката се изпълниха с любознателни малки, големи и още по-големи.



    В началото се състоя официалното откриване, на което присъстваха заместник-кметът по европейско развитие Страхил Карапчански,  доц. д-р Юлиана Попова – зам.-ректор по европейска интеграция и международно сътрудничество в Русенски университет „Ангел Кънчев“, проф. Ана Пройкова – заместник-председател на Научния комитет по възникващи и идентифицирани нови здравни рискове към Европейската комисия и Петя Ганчева – експерт програми и проекти към Русенска търговско-индустриална камара.


    Проектиране на град на бъдещето

    Европейската нощ на учените се провежда едновременно в 14 държави и в повече от 200 града в цяла Европа и е инициатива на Европейската комисия. Събитието през 2016 и 2017 г. се координира от консорциум от организации, като координатор на програмата на местно ниво в Русе е Русенска търговско-индустриална камара.



    Пушеци, дим и гърмежи -
    Корпус за бързо гърмене /
    доц. Лъчезар Христов и Александра Тасева -студент/

    Програмата включва събития, насочени към млада публика, родители, учители и заинтересовани граждани и цели да разкаже за научните постижения на достъпен език и да демонстрира ползите от научната дейност.




    Белият царевичен смок Белчо и разказите за прилепи привлякоха вниманието на десетки деца в Екомузея / с Венцеслав Петков и
    Красимир Киров/

    Разнообразните събития, бяха локализирани на  различни места – Русенски университет „Ангел Кънчев“, градинката на пл. „Александър Батенберг“, Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Екомузей с аквариум и Регионалния исторически музей. В програмата за 2016 бяха включени над 20 събития - изложения, дискусии, лекции, презентации, демонстрации и игри. Основни теми са виртуалната реалност, здравословното хранене, ДНК редакция, четене на римски монети, пермакултурно земеделие и др.




    Как е бил дигитализиран част от театралния архив на актьора Божидар Манев преди 15 години разказаха Димитър Липовански и Цвета Ненова от "Европейски пространства". Божидар Манев имаше необикновено преклонение и пристрастие към историята и паметта за театъра, сподели Цвета Ненова и затова на базата на неговия богат театрален архив през 2002 година бе издадена „Виртуална история на Драматичен театър ”Сава Огнянов”(1962 – 2002)

    Целта на събитието е да представи пред широката публика учените като отговорни членове на обществото, едновременно новаторски настроени и разбираеми, хора с необикновени и вълнуващи задължения. Целта е също да се илюстрират научните постижения, променящи всекидневния живот и да се улеснят контактите между различни социални групи и споделянето на техните визи за бъдещето.






    Игра-викторина, която се разиграва на кръгове с различни въпроси събра участници в 6 отбора и многобройна публика. Водещи на Куиз-шоуто бяха проф. Николай Ненов и Илия Деведжиев. Постепенно в надпреварата остана един отбор – победител „Бас Мечо Бас“. Играчите получиха като награди – книги, последни издания на Регионален исторически музей.


    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »