17.10.2016  » Осем български крепости с 3D принтирани копия



Осем български и осем румънски крепости ще получат своите 3D принтирани модела по проект на Русенския университет "Интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния регион между България и Румъния", подкрепен от програмата "Interreg V-A Румъния - България". Дейностите по проекта ще бъдат представени в двудневен семинар, който бе открит този следобед в музея в Русе.


Директорът на Историческия музей проф. Николай Ненов и проф. Велизара Пенчева - ректор на Русенския университет

Водещ бенефициент е Русенският университет „Ангел Кънчев“, партньори са Историческия музей в Русе и Музея на националната история и археология в Констанца. Финансирането е в размер на близо 500 000 евро, като по-голямата част от сумата е за закупуване на специализирана техника.

Българските обекти са крепостите Нове, Димум, Сексагинта Приста, Доросторум, Ятрус, Тримамиум, Абритус и Червен, обясни координаторът на проекта доц. д-р Пламен Захариев.



Камерите и 3D принтерите са последна дума на техниката, като от принтерите са произведени до сега 25 броя в света, а с такива камери от серията Blackmagic работят киностудията в Холивуд.



Детайлни и прецизни изработки от принтера

Моделите ще бъдат създадени чрез специални 3D-принтери, като са предварително заснети с високочувствителни камери от дронове. Проектът трябва да приключи през март 2017 година.

При осъществяването му ще бъде извършена и дигитализация на голяма част от движимите културни ценности за всеки един от обектите.

Директорът на Русенския музей проф. Николай Ненов обясни, че голяма част от румънските обекти са в много по-добро състояние, по-пригодени и достъпни за туристи.   "Всичко това ще присъства на сайт, достъпен за всички. Ще има и изложби с 3D принтираните модели, за да покажем богатството на Римския лимес", разказа Ненов.

АРЕНА  

«  Обратно към новините