Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    08.11.2016  » Две стихосбирки ще бъдат представени в Историческия музей



    Изгубената стихосбирка на русенския поет Веселин Тачев – „40 капки черна кръв“ (1963) и „Самиздат. 1963–1966“ ще бъдат представени на 10 ноември (четвъртък) от 18.00 часа в Регионалния исторически музей – Русе. Изданията ще бъдат представени от доц. дфн Пламен Дойнов от Нов български университет и гл. ас. д-р Мая Ангелова от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" (съставители). В дискусията ще участват още драматургът Крум Гергицов и Владислав Атанасов, поет и историк. Водещ на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Мира Душкова от РУ „А. Кънчев“.

    Събитието е съвместна инициатива на Сдружение „Артцентрик“ и Регионален исторически музей – Русе .

    За изданията

    Смятаната до скоро за изгубена самиздатска книга на Веселин Тачев (1941–1991) „40 капки черна кръв“ е изработена в машинопис през 1963 г. Чрез нея се откроява едно от най-физиономичните присъствия сред младата поезия от 60-те години на ХХ век. Книга на 22-годишен поет, която се родее с търсенията от онази епоха на Константин Павлов и Николай Кънчев, и свързва българското преоткриване на свободния стих с текстовите практики на европейския модернизъм. Един от най-убедителните алтернативни лирически почерци в епохата на Народна република България.

    „Самиздат. 1963–1966“ (съст. Пл. Дойнов и М. Ангелова) събира на едно място текстове от осем самиздатски книги, изработени в по няколко машинописни екземпляра от Веселин Тачев (1941–1991), който поставя върху част от тях мистификационната издателска марка Щръклитиздат – по името на село Щръклево, Русенско, където по това време работи и живее. Между 1963 и 1966 г., в условията на цензура и на държавен монопол в книгоиздаването, той сам изработва (съставя, преписва на пишеща машина и подвързва) книги на себе си и на своите връстници и приятели Йордан Трендафилов, Иван Цанев, Здравко Кисьов, Димитър Вятовски, Димитър Горсов, Менча Соколова, Владимир Попов. Изданието представя не просто „неизвестни“ за публиката творби, а истински пробиви в младата поезия от 60-те години. Самиздатски архив, от който тръгват някои от най-важните търсения в българската лирика след средата на ХХ век.

    Книгите са съответно петото и четвъртото издание в колекцията „Неиздадените“ (изд. „Кралица Маб“). Колекцията включва текстове, които по различни причини до днес не са достигнали до читателя в отделно книжно тяло – цензурирани, автоцензурирани, укрити или просто забравени в писателското чекмедже, заради заплаха от репресия или поради фатална случайност, потънали в личния архив или в страниците на старата периодика.

    Съставителите се надяват, че ще представят в нова светлина делото на Веселин Тачев, за когото вече има една издадена книга – „Веселин Тачев. Памет за поета“ (2012, изд. Авандград принт, съст. Нели Пигулева, доц. Руси Русев) и ще обогатят представата за русенската поезия на 60-те години, дала ценен влог в националната ни литература.

    АРЕНА





    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »