08.12.2016  » Изложба за първия у нас художник - декоратор е подредена в музея

Изложбата "Многоликият романтик", посветена на 140 години от рождението на художника Харалампи Тачев, е подредена в Русенския исторически музей. От музея коментират, че Харалампи Тачев е малко познат на широката общественост, въпреки че е възлова фигура за развитието и разбирането на българското изкуство. Той се утвърждава като първия български художник-декоратор.



Творческите му търсения се разгръщат в широк спектър от изобразителното изкуство - пейзажи, илюстрации за вестници и календари, изготвяне на проекти на банкноти и пощенски марки. Художникът прави поздравителни адреси, оформление на афиши, корици на книги ("Под игото" на Иван Вазов, "Песни" на Кирил Христов, "Голгота" от Ана Карима, илюстрациите в "Сън за щастие" от П. Славейков) и покани, църковна стенопис, стъклопис и хералдика.



През 1900 г. Тачев създава герба на София. Автор е на декоративното оформление на емблематични сгради, сред които тези на Централните хали, Богословския факултет на Софийския университет, храм-паметника "Св. Ал. Невски". Тачев рисува и в русенските църкви "Вси Светии" и "Успение на Света Богородица".


Акцент в изложбата е Манифестът за обявяването на Независимостта на България през 1908 г., върху който художникът работи в продължение на две години. Сред експонатите е и Указ на цар Борис III за провъзгласяването на Иван Вазов за народен певец.
Изложбата ще остане в Русе до края на март. Тя е предоставена от Регионалния исторически музей - София.

АРЕНА

«  Обратно към новините