20.01.2017  » В Русе ще бъде открит първия у нас интерактивен център В света на ранното детство

Първият у нас интерактивен център „ В света на ранното детство“ – в подкрепа на родители, педагози и социални работници ще бъде създаден в Русе. Инициативата бе представена днес по време на информационната конференция с международно участие „В света на ранното детство“. Финансирането е от фондация „Велукс“ с около 1.2 млн. лева. Сградата на новия център ще се намира на улица „Доростол“ (близо до голяма детска градина и недалеч от университета). В центъра ще се работи пряко с децата и семействата и ще се осигури ноу-хау по ранно детско развитие и практически методи за работа с деца от 0  до 7 години за специалисти, работещи в сферата на образованието и грижата за децата.

Новият център ще осигури материалните и човешки ресурси,които да бъдат в помощ на родители, педагози и социални работници и ще промотират семейно здраве и благополучие. Екипът ще работи пряко със семействата, а центърът ще служи като „инкубатор“ за намиране на работещи модели, които да са приложими и ефективни.

д-р Лин Макнеър /в средата/ и Тереза Болджър /в дясно/

Такъв модел, вдъхновен от  идеите на германския педагог Фридрих Фрьобел, днес представиха д-р Лин Макнеър и Тереза Болджър от Шотландия. Д-р Макнеар е директор на Център ранни години „Каугейт“ (Cowgate Early Years Centre) за деца от 0 до 5 години в Единбург, Шотландия. Тя е и гост лектор в Единбургския университет и университета Стратклайд (Глазгоу). Г-жа Тереза Болджър е партньор на Лин Макнеър в разработването на модела „Каугейт“.

Обширно международно проучване разкрива, че съществуват опасности, свързани с академизирането на дейностите в детските градини и предучилищните групи. Тук се залага на свободната игра, избирана и ръководена от самото дете. Тя е вътрешно мотивирана, а не провокирана от външни източници като награди или по принуда.  Тя ангажира активно детето в една стимулираща и лишена от стрес среда, която то е мотивирано да изследва.

В новия център средата ще бъде приспособима и ще комбинира предмети, които са леснопреносими и имат различни приложения. Това ще бъде от полза, когато заниманията включват театър или разказване на истории и приказки. Максимално ще се използват естествените материали и подръчни средства, и материали като заместител на традиционните играчки, прилагайки „закона за джунджуриите / подръчните вещи“.

 АРЕНА

 

«  Обратно към новините