Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    06.07.2017  » Лапидариумът предизвиква интереса на посетителите


    Милиарна колона от Ятрус, имп. Траян Деций (249-251)

    Лапидариумът предизвиква интереса на посетителите с разположените в него артефакти от различни епохи. В двора на музея могат да бъдат видени множество каменни надписи – посветителни, надгробни, милиарни колони, жертвеници. По тази причина отвореното музейно пространство може да бъде определено като каменна летописна книга на русенския музей.

    Сред посветителните надписи в Лапидариума се открояват два, които произхождат от светилището на Диана при Кошов. Първият е от времето на император Хадриан (117-138) и разказва за строителството на храма.



    Вторият споменава за възстановяването на храма по времето на император Гордиан III (238-244). Групата на надгробните паметници е най-многобройната. Част от тях са изписани на латински език, а друга част на гръцки. Характерното при тях е, че започват с формулата D M (превежда се „На подземните божества“ (Dis Manibus). Внимание заслужава надгробието на Аврелий Мукиан - войник в Първи Италийски легион, починал на 26 годишна възраст, когато се е обучавал за землемер. Това е единственото споменаване на длъжността менсор (землемер) на територията на днешна България. Надписът е открит в крепостта Тримамиум при с. Мечка, където вероятно е бил на служба Аврелий Мукиан. Групата на милиарните колони включва няколко паметника от райпна на крепостите Ятрус (при с. Кривина), Сексагинта Приста и Тегра (при Мартен).



    Разполагали се на всяка римска миля и обозначавали разстоянието до най-близките пунктове, войсковата част, която ги е издигнала и по времето на кой император са направени. Групата на жертвениците включва няколко паметника, разкрити от археолозите в крепостите Сексагинта Приста, Ятрус, Тримамиум и представляват олтари с посвещения към различни божества.

    Сред редките такива паметници може да се спомене един фрагментиран жертвеник с посвещение към бог Марс. Османските паметници се обособяват в две големи групи – строителни и надгробни надписи. Тяхна обща черта е използването на арабско писмо. Строителните надписи са изключително разнообразни и се свързват с мерките на османската централна и местна власт за благоустройството на Русчук – строителство на мостове, крепостни стени, часовникова кула. В Лапидариума на музея са изложени и множество надгробия мюсюлмански и християнски от XVIII-XIX в.

    Лапидариумът зад Историческия музей е отворен за свободно посещение до 14-и юли, благодарение на сътрудничеството на Регионален исторически музей – Русе и Професионалната гимназия по туризъм. Работното време е от 9.00 до 18.00 ч. от понеделник до петък

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »