Вторник, 23 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    15.08.2017  » Заклаждане на седянка показват днес в Етъра

    С обичая „Заклаждане на седянка” могат да се запознаят посетителите на Етнографски музей на открито /ЕМО/ „Етър”в Габрово на 15 август. Възстановките са две – от 11:00 и от 14:00 часа, а мястото е пред Саковата къща в музея.


    На този ден, 15 август, се отбелязва Голяма Богородица и до 40-те години на ХХ век са започват седянките. Божията майка се приема за покровител на семейството, домашното огнище и майчинството.

    Седянката е мястото, където се срещат младите хора. На заклаждането присъстват само момите, които са организатори и основни участници. С възстановката на обичая посетителите ще се запознаят с обредите, свързани с празника „Заклаждане на седянка”, който е част от традиционния календар на българите, като акцент е поставен върху любовните наричания на момите.

    „Подготовката на започва няколко дни по-рано – всяка една от тях се стреми да вземе кол от оградата и помета (метлата) от пещта на момъка, когото харесва. Донася се и власина от тиква, която девойките влачат след себе си, за да се влачат и ергените подир тях. Вечерта на празника, след залез слънце, те тайно се събират в края на селото на някой кръстопът и заклаждат седенкарския огън. Със запалването му девойките започват един по един да изгарят донесените предмети и да наричат, като се вярва, че така момците ще се довлекат на седянката и всяка ще бъде залюбена от нейния избраник.

    С приключването на обредите около огъня момите запяват песни с призивен характер – да дойдат момците. Всяка мома тайно се надява нейния избраник да дойде пръв, което служи като знак, че той много обича изгората си. С пристигането на ергените веселото настроение се повишава, като започват песни, танци, закачки и одумвания, и така до първи петли”, разясняват етнографите от комплекса.

    АРЕНА

     

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »