Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    09.11.2017  » Българската Европа: Експерти в дебат за стандартите в медиите преди и след 2007 година


    Флагманската полемика „В огледалото на медиите: 10 години България в ЕС“ бе първата от двете дискусии в рамките на фестивала „Българската Европа“. Разговорът бе отворен за широката публика и стриймван на живо в интернет на страницата на фестивала и на фейсбук профила на събитието. Модератор на дискусията бе Яна Пеловска от „Центъра за развитие на медиите“. В нея по скайп се включи журналистът Петко Георгиев от „Про Медиа“ и бе осъществена видеовръзка с медийния експерт Георги Лозанов, който традиционно участва в дискусиите на фестивала „Българската Европа“.

    В началото Цвета Ненова от „Европейски пространства“ представи първите уникални социологически проучвания, проведени по поръчка на сдружение "Европейски пространства", за българите и българските електронни медии непосредствено преди и след присъединяването на страната към ЕС.

    Според Петко Георгиев от 2007 година има постоянен спад на качеството на българските медии. Съществува едно връщане към старите балкански корени на писане, от времето на Бай Ганьо. Отровата, която съществува в определен кръг от местни медии преминава в националните. Професионално се държан само националните медии и тук-там някои регионални, допълни Георгиев. Днес в медийното пространство сме свидетели на една война между тролове и острови на стабилност, а битката мое да продължи дълго, завърши Петко Георгиев.

    Медийният експерт Георги Лозанов, разказа, че гражданската енергия е била доста по-висока преди влизането на България в ЕС през 2007 година и медийната коалиция се е разпаднала точно през тази година. Всички са били с очакването, че медиите ще се саморегулират по западен образец, но това не се е случило. В самите медии не е се е случила промяна, а само е намалял гражданският натиск, допълни Лозанов.

    Проф. Иво Драганов се включи в дискусията с посочването на страни, в които има независими медии. Последно изследване показва, че това са Англия, Швеция, Ирландия и Естония. Според него медиите у нас са зависими. Всяка медия трябва да има мисия и да оповести своите ценности и даде пример с окрупняването в световен мащаб . От стотици медийни обединения преди години, в момента има 10 – 12 гигантски медийни корпорации.

    Дискусията продължи със сравнения на промените в медийния пейзаж през изминалото десетилетие.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »