28.11.2017  » Е- правителството на Естония предлага 1500 услуги


Представители на Мрежата от областни информационни центрове и на Централния информационен и координационен офис в периода 12 – 15 ноември 2017 г. посетиха Естония, за да се запознаят с нейния опит в управлението на средствата от европейските фондове, електронното правителство и опита на Естония в популяризиране на еврофондовете, подготовката и реализацията на събития, свързани с Председателството на Съвета на ЕС.


От ОИЦ Русе в делегацията бе експертът Габриела Стефанова, която разказва:

Не случайно един от приоритетите на Естонското председателство е дигитална Европа и свободно движение на данни. Причина за това е е-правителство на малката балтийска република, с която първо ни запознаха експерти от Министерството на финансите, на което гостувахме, а след това и служители на Е-Естония шоурум. Към момента 99 % от публичните услуги в страната се предлагат онлайн и това става чрез сайта на е-правителство www.eesti.ee.

Достъпът е с електронни лични карти, които са с вграден чип и освен че идентифицират човека му дават възможност да ползва е-подпис и да криптира документи. Напоследък по-популярни стават мобилните лични карти, които се ползват чрез смарт телефон. Към единната информационна система са включени над 500 институции и организации. Предлагат се 1500 услуги, всъщност онлайн не можеш само да сключиш брак и да изповядаш сделка. Казват, че откакто полицията е част от е-правителство нейната ефективност е станала в пъти по-голяма. Системите на здравеопазване и образование също са дигитализирани. Например при инцидент Спешната помощ отваря здравното досие на пациента и веднага знае от какво той е боледувал до момента, какви лекарства е използвал и т.н. Родителите пък могат в реално време да видят колко са отсъствията на детето им и оценките му. Сравнително отскоро функционира услугата е- Residency, която дава тласък на развитието на онлайн предприемачеството. Предназначена е за естонци и чужденци, дава лесен достъп до обединения дигитален пазар, сваля административните бариери пред бизнеса. Можеш например от 148 точки по света да си откриеш фирма в Естония само за 18 минути.


Е-правителство на Естония дава възможност и за електронно гласуване. То е факт от 2005 г. и е достъпно от 116 държави. Всички дигитални услуги са по-евтини отколкото на гише. Разбира се, европейските средства и проекти в страната също се управляват електронно. От системата MIS, подобна на нашия ИСУН 2020, се ползват над 25 администрации и през нея са обработени 4,3 млрд. евро плащания към бенефициенти.

По време на визитата ни показаха също жп компанията „Елрон“. Всички локомотиви и вагони са нови. Електрическите влакове са 18 на брой е са закупени с европейски средства, част от тях се движат в градската железница. За по-далечните разстояния се използват дизелови локомотиви. Новите влакове са изключително комфортни, разполагат с устройства за е-таксуване и идентифициране на смарт карти, в тях има безплатен безжичен интернет. След въвеждане на новите машини пътникопотокът се е увеличил с 60 %, а експлоатационните разходи са намелели. Влаковете се движат със 120 км/час, но се планира тя да стигне 140 км/час. Компанията, която е 100 % държавна, планира да изгради тунел под Финския залив, който да свърже Естония с Финландия. За целта ще се търси европейско финансиране. За жителите на Талин целият обществен транспорт, вкл. железницата, е почти безплатен. Срещу символичната сума от 2 евро столичани получават зелена карта, с която пътуват без ограничение.


Групата ни посети и Талинското строително училище, което през 2014 г. печели проект на обща стойност близо 10,9 млн. евро. От тях 8,6 млн. са вложени в реконструкция на двете сгради на училището, 1,2 млн. лева са закупуване на техника. Училището подготвя различни строителни специалисти, обучава също по дърво – и металообработка, електрическо оборудване. Практиката се води на високо ниво, учениците се учат да работят на модерни машини и по съвременни технологии. Училището е и Център за професионално обучение и квалификация. Училището работи по много проекти, свързани с квалификацията на учителите и с развитието на учениците.

По време на визитата ни в Министерството на финансите бяхме запознати и с комуникационната политика за еврофинансирането и Председателството. Експерти на министерството обясниха още как се управляват Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд, от който Естония е договорила 3, 53 млрд. евро. Нашите домакини от МФ уточниха, че до момента са подписани договори за 61 % от средствата, а разплатените средства са 15 %. Най- много пари са насочени към образование, заетост и социално включване (30 %), а също към научни изследвания, иновации и предприемачество (28%).

За трите структурни фонда има една програма и един Управляващ орган – Министерството на финансите, което е също сертифициращ и одитиращ орган. Освен това има междинни звена на две нива. Министерствата са междинни звена от първо ниво, от второ ниво са държавните администрации, контролни органи, държавни фондации. Първото ниво подготвя мерките и условията за кандидатстване, планира средствата от държавния бюджет за тях, извършва мониторинг. Второто ниво информира за възможностите за кандидатстване, публикува поканите, извършва подбор на проекти, консултира кандидатите и бенефициентите, изпълнява мерките за публичност.

ОИЦ – Русе е част от мрежата от 28 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове в България, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

АРЕНА

«  Обратно към новините