Петък, 19 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    19.12.2017  » Нова книга изследва трудното сътрудничество между България и Румъния 10 години след ЕС


    Блогът „Мостът на приятелството“ публикува дигитална книга на английски, на румънски и на български език, озаглавена „Трудното сътрудничество: Външнополитическите взаимодействия и инфраструктурните проекти на Румъния и България десет години след влизането им в ЕС“. Документът обединява 11 статии, публикувани през последните две години на блога, като част от тях са препечатани с разрешението на медии от Хърватия (Bilten), Румъния (Gândul, PS News, Ioniţa`s) и България (A-specto, Baricada).

    Първата част на книгата изследва румъно-българските инфраструктурни проекти, като констатира обща липса на воля за развитие на връзките между двете страни през първите десет години след влизането в ЕС. Едва през 2017 г. откриването на нов граничен пункт в Добруджа и зачестяването на съвместните междуправителствени заседания показват желание у Букурещ и София за по-добра трансгранична свързаност.

    Втората част на книгата разглежда два проекта за външнополитическо сътрудничество в черноморския регион, които към момента остават нереализирани. Първият е румънският опит за създаване на флота на НАТО в Черно море – проект, който бе отхвърлен от България. Вторият опит е идеята за създаване на черноморски макрорегион на ЕС, която бе изказана през април 2017 г. от български външнополитически експерти, интервюирани за блога.

    Дигиталната книга представя мнения за двустранните отношения, изказани от двама евродепутати – румънка и българин, на външнополитически експерти от двете страни и събира актуални факти, които да разкрият сегашното състояние на румъно-българските отношения в областта на инфраструктурата и дипломацията. Между самите статии има коментар на автора на книгата – Владимир Митев, който допълва представената информация, поставяйки я в националния и международния й контекст.

    Заключението на книгата се вижда в заглавието – към момента Румъния и България си сътрудничат с усилия. В същото време обаче има много признаци, че тенденциите в отношенията между самите хора – румънци и българи, са позитивни. Книгата се стреми да подкрепи именно взаимното опознаване и сътрудничеството между двата народа.

    снимка: Дунав мост (Явор Мичев, CC BY-SA 3.0, via Wikipedia Commons)

    АРЕНА

    Дигиталната книга може да бъде свалена тук: „Трудното сътрудничество: Външнополитическите взаимодействия и инфраструктурните проекти на Румъния и България десет години след влизането им в ЕС“



    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »