Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    07.02.2018  » SpaceX успешно изстреля най-мощната ракета в света
    Хронология: SpaceX успешно изстреля най-мощната ракета в света

    © Reuters


    Частната

    космическа компания

    SpaceX

    извърши първото изстрелване на най-мощната действаща ракета в света, наречена

    Falcon Heavy. С

    тартът бе извършен вчера в

    22.45 часа българско време

    (предишният стартов час беше 20.30 ч., но беше променен) от площадка 39А на космическия център "Кенеди" във Флорида. За момента е ясно, че две от трите ядра от първата степен на ракетата са се приземили невредими. Последното от тях обаче не е успяло да кацне меко поради отказ на двигатели и се е разбило в океана.

    Въпреки това обаче втората степен на Falcon Heavy продължава полета си успешно.

    Falcon Heavy е ракета за многократна употреба, съставена от три части: две вече изстрелвани ракети Falcon 9 и новопроизведен централен модул, към който е прикачена втората степен. По план трите сегмента от първата степен трябва трябваше да кацнат обратно, като два от тях да се приземят на стартовия космодрум, а третия – на площадка-дрон в океана.

    По ирония на съдбата именно използваните ракети извършиха кацането перфектно и почти синхронно. Новото централно ядро обаче не е успяло да направи това - по време на обратното навлизане в атмосферата е заработил само един от двигателите му, в резултат на което то се е забило в морската повърхност с около 500 км/ч. на около 100 метра от платформата за кацане. В резултат на експлозията и ударната вълна два от двигателите на площадката дрон са били повредени, разясни Илъм Мъск по време на кратка пресконференция няколко часа след старта. Като цяло обаче загубата на централното ядро на първата степен не е повлияло на по-нататъчния полет на втората степен.

    Така Falcon Heavy официално се превърна в най-мощната действаща ракета в света. Нейните 27-те двигателя тип Merlin са способни да генерират двойно по-голяма товароподемност от следващата в класацията - Delta IV Heavy на United Launch Alliance. Te могат да изведат в ниска околоземна орбита екипировка с тегло до 64 тона, да изпратят 16.8-тонна капсула към Марс или 3.5-тонна - към Плутон.

    Единствената серийна ракета с по-голяма мощност - Saturn 5, използвана в лунната програма Apollo - прави последния си полет през декември 1972 г., след което е спряна от употреба поради необосновано високите разходи. По съвременни цени едно нейно изстрелване би струвало над 1.16 млрд. долара, докато при Falcon Heavy един полет ще е на стойност около 90 млн. долара, като трите ядра от първата степен се приземяват и могат да се използват повторно. Съветският конкурент "Енергия" извършва само два полета в периода 1987-88 г., след което също е "пенсиониран" поради непосилна цена.

    По време на премиерния полет на Falcon Heavy единственият товар е само личният електромобил Tesla Roadster на милиардера и основател на SpaceX Илън Мъск. Превозното средство беше изстреляно в хелиоцентрична орбита в посока към планетата Марс като от кабината й звучи песента Space Oddity на Дейвид Бауи. На шофьорското място на електромобила е поставен манекен с човешки размери, облечен в напълно функциониращ скафандър, разработен от SpaceX. Според Илън Мъск космическият костюм вече е готов на 100% и може да защити астронавтите в условия на пълен ваккум.

    Няколко часа след изстрелването също така стана ясно, че новата ракета е засилила своя товар повече от очакваното. По този начин хелиоцентричната орбита на електромобила е била разтегната отвъд орбитата на Марс и той ще се запъти към астероидния пояс между Червената планета и Юпитер, почти до орбитата на планетата-джудже Церера.

    Така че най-общо казано, изстрелването на новата ракета за многократна употреба се определя като частичен успех. Тъй като това е първият й експериментален полет, от началото се знаеше, че съществува реален шанс не всичко да мине гладко – при частичен провал беше възможно някое от ядрата на първата степен (или всичките три) да не оцелеят при обратното навлизане в атмосферата или приземяването, както всъщност и стана, а в най-лошия случай – цялата ракета да се взриви при запалването на двигателите, разрушавайки площадка 39А на космодрума, за какъвто вариант ни подготвяше Илън Мъск през последните месеци. Според Илън Мъск всичко различно от експлозия на стартовата може да се приеме за успех.

    На практика обаче последните полети на SpaceX показват, че компанията е овладяла почти до съвършенство мекото кацане на ракетите Falcon 9. Просто сега ще трябва да се научи да прави същото, но умножено по три.

    Изпращането на втората степен по посока на астероидния пояс пък може да не е случайност, а демонстрация на възможностите на ракетата да изпраща апарати в дълбокия космос. Това може да се окаже скрита оферта към няколкото щатски космически корпорации, които заявиха бъдещи планове да извличат природни ресурси от космически тела именно в астероидния пояс.

    capital.bg

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »