Петък, 29 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.02.2018  » Няма да подменят всички касови апарати

    Масовата подмяна на касовите апарати на търговците у нас, която предстои тази година, няма да е пълна, а ще е частична и най-вероятно ще обхване около 50% от устройствата. При останалите ще е достатъчно да се смени софтуерът, за да отговарят на новите изисквания, твърдят производители.


    http://www.mediapool.bg/images/275/da6242483052b1fca3a16e8e9022b37a.jpg

    За необходимостта от масова подмяна на апаратите се разбра публично от скандал в бюджетната комисия в парламента в четвъртък. По време на заседанието представители на НАП обявиха пред депутатите, че ще се наложи подмяна на всичките около 400 000 устройства у нас до 31 декември 2018 г., което възмути председателката на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ и тя отложи текстове в закона за ДДС. По случая все още няма позиция на Министерството на финансите.

    Подмяната се налага заради приети през есента на 2017 г. промени в Наредба Н-18 на финансовия министър за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Текстовете изискват всяка касова бележка след гратисния период да се отчита в реално време на сървъра на Националната агенция за приходите. Досега отчетът на касовите бележки се правеше веднъж на 10-15 дни или най-много месец, което според оценките на данъчната агенция е една от причините прословутата онлайн връзка на касовите апарати с НАП да „пропуска“ между 30% и 70% от реалните обороти. Друго ново изискване е на всеки издаден фискален бон да се отпечатва двуизмерен QR код, който да може да бъде сканиран от гражданите. Така те ще могат да направят справка в системата на НАП дали съответната продажба е отчетена при тях или търговецът крие обороти. Министерството на финансите очаква чрез тези мерки да повиши постъпленията от ДДС с около 10% или 150 млн. лв.

    Сроковете за изпълнение на наредбата са различни. За бензиностанциите това е 30 септември 2018 г., за фирмите, регистрирани по ДДС – 31 декември 2018 г., а за нерегистрираните – 30 юни 2019 г.

    "Новите технически изисквания налагат подмяна не на всички касови апарати, а на част от тях. Процентът на подмяна ще бъде различен при всеки производител, но при произведените от нас апарати се очаква да бъде около 50%“, заяви пред Mediapool Николай Проданов, управител на една от най-големите фирми-производители на пазара "Елтрейд“ (Eltrade) с пазарен дял около 25%. По думите му другата половина от устройствата работят със софтуер, който може да бъде актуализиран според новите технически изисквания.

    Проданов опроверга и други твърдения от заседанието на бюджетната комисия в парламента. По думите му реално работещите касови апарати в страната са не повече от 300 000, а числото, посочено от НАП – 400 000, най-вероятно се отнася до регистрираните устройства. Производителят посочи още, че нормалната цена на касов апарат на пазара не е към 300 лв., както твърдят депутатите, а е около 120 – 200 лв., тъй като българският пазар е силно конкурентен. Така общият ефект за бизнеса под формата на допълнителни разходи заради промяната излиза около 30 млн. лв., а не около 120 млн. лв., колкото изчислиха депутатите в четвъртък.

    Последната масова подмяна на касовите апарати на търговците у нас бе малко около началото на 2011 г., от когато заработи дистанционната връзка с НАП. Тогава подмяната обаче беше пълна.

    Освен новите правила за отчитане на касовите бележки в момента в проект са и нови промени в Наредба Н-18, а също и в закона за ДДС, с които се въвеждат строги правила за софтуера, с който работят фискалните апарати. Целта е той да не подлежи на манипулиране. Затова занапред търговците ще могат да избират само предварително определени в списък на данъчните софтуерни продукти, а ИТ разработчиците, които ги продават, ще подлежат на глоби при установяване на пробиви.

    Подмяната на касовите апарати няма връзка с новите изисквания за софтуера, разясни още Николай Проданов. Той не пожела да се ангажира с приблизителна стойност на разходите, които ще трябва да направят фирмите по линия на новите софтуерни изисквания.

    Mediapool потърси за позиция и Българската асоциация на дистрибуторите на фискални устройства, но оттам казаха, че ще могат да коментират темата по-късно.

    mediapool.bg

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »