02.03.2018  » Героите и местата на памет във фокуса на конференцията в Русе Националният Пантеон



140 години от освобождението на България и 40 години от откриването на Пантеона на възрожденците са във фокуса на кръглата маса „Националният Пантеон“. Теми, свързани с героите и местата на памет,  представят историци от Регионален исторически музей – Русе и Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, както и специалисти от Държавен архив – Русе. Конференцията дебатира артефактите в музеите, които са като котви за Историята - в случая историята на Героичното време.

 

„Героичното време изгражда част от контекста при формирането на българската нация, където примерите на активна борба с поробителя се превръщат в модели на поведение, които рефлектират върху всекидневието“. Това заяви при откриването на конференцията проф. Николай Ненов – директор на Регионалния исторически музей в Русе. „Този исторически период за десетилетия остава основополагащ в парадигмата на националния разказ, в неговите сюжети и персонажи. Героичното минало и великите личности, които го създават са необходими условия за формиране на своеобразен обществен капитал, чрез който се реализира националната идея, а нейното опредметяване се реализира чрез артефактите в нашите музеи“, допълни проф. Ненов.


Периодът на национално осъзнаване и характерните за него борби за църковна и политическа независимост, оформя основите на галерията от личности и събития, които маркират българската идентичност в годините след учредяването на третата българска държава. Следите на това героично време са обект на изследвания и почитание, нещо към което всяко поколение се обръща в търсене на своите корени.

Провеждането на кръглата маса е съпътствано с откриването на изложба „Националният Пантеон“ подредена във фоайето на Доходното здание.

АРЕНА

 

«  Обратно към новините