Вторник, 19 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    18.08.2018  » Регионален конкурс за улична фотография


    Регионалният конкурс за мобилна фотография Huawei Next Image Awards  продължава до 20 август и дори да не почивате сред красиви природни пейзажи в момента, градовете предлагат изненадващо широко поле за креативност. Кадрите от така наречената „улична фотография“ обикновено попадат в категорията Check-In на конкурса, тъй като акцентът в нея е откриването на нови места, които да посетим, както и изживяванията ни там.


    Най-важното за добрата улична фотография е да не забравяме, че фотографията е универсален език, с който могат да се разказват истории. Фотографът Темелко Темелков споделя, че е много важно снимките да носят послание. За него основното предимство на мобилната улична фотография е, че изглежда напълно безобидно. „На улицата хората рядко обръщат внимание, когато снимаш с телефон. Ако снимаш ситуации на улицата, бързината може да се окаже решаваща, а телефонът е винаги под ръка, веднага реагира и позволява с лекота да се заснемат снимки с много високо качество.“


    Ето и практическите съвети на Темелко Темелков, които да ви помогнат да уловите по-добри кадри, когато снимате улична фотография.

    Предварително помислете кои са темите, които са интересни за вас, и започнете да се оглеждате за добри кадри. Това могат да са продавачи на цветя, бизнесмени с костюми, хора, пресичащи оживени улици, спирките на градския транспорт, както и всеки друг елемент от градската среда.

    Разгледайте профили на фотографи в социалните мрежи и сайтове в интернет, за да видите какво ви харесва. Можете да предпочитате цветни или черно-бели снимки, да се фокусирате върху по-едри или по-общи планове, да изберете контрастите, които да целите, както и композицията, която ви допада най-много.

    Запознайте се с различните режими на камерата на телефона си, възможните филтри и опциите за обработка, които ви предлага. Изберете един или два, които най-много ви допадат и са ви най-удобни. Така ще можете да започнете да „виждате света“ по определен начин докато снимате, което ще ви помогне да правите по-добри снимки.

    Първо снимайте, после питайте. На улицата всичко се случва за миг. Ако започнете с въпроси дали може да снимате, вероятно сцената пред вас ще се промени още докато питате. Ако развиете рефлекс да снимате с лека усмивка на лицето, вероятно никой няма да ви обърне внимание. Ако някой иска да знае защо снимате — покажете му ваши снимки, разкажете му какво правите и му предложете да му пратите снимки за спомен.

    Ако имате съмнение дали да снимате нещо или не, по-добре го снимайте. Освен това снимайте повече пъти и повече кадри. Винаги можете да изтриете излишните снимки, но най-вероятно няма да можете да пресъздадете сцената, която сте изпуснали, а човек никога не знае откъде ще му дойде наградата Пулицър – или Next Image.

    Приближете се до обекта си или сцената, която искате да снимате. Много често това ще направи снимките ви много по-добри и персонални, отколкото един отдалечен кадър.

    Оставяйте снимките да отлежат. Ако изчакате дори един ден, преди да споделите снимките си, изборът ви ще бъде по-малко емоционален и вероятно ще покажете само най—добрите си снимки.

    Снимките на улицата добиват по-голяма стойност с времето. Това, което снимате днес, ще бъде по-различно след една година и може да е съвсем различно след 10. Ако нещо днес ви е добре познато и дори леко скучно, след време снимките, които сте направили ще изглеждат много по-интересни, защото улицата, хората по нея, дрехите, колите ще са други.

    Приложените снимки са на Темелко Темелков и са направени с Huawei P20 Pro.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »