Сряда, 24 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.09.2018  » От Виена и Константинопол. Етнография на града

    Знаете ли за колко дни се пътува с параход от Русе до Виена по великата европейска река Дунав? Известно ли ви е откъде минава Ориент експрес през ХІХ век? Отговорите на тези и много други въпроси за Модерността може да откриете в изложбата „От Виена и Константинопол. Етнография на Града“, подредена в Историческия музей на Русе.

    Изложбата представя европеизацията на всекидневието в българските градове и прехода към Модерността в края на ХІХ век. В това време Пловдив и Русе са главните икономически двигатели на младата българска държава, а ефектът от създаденото благосъстояние се отразява и върху начина на живот на техните жители.

    Възприемането на практики от Модерността е резултат на влиянието на две империи, чиито столици са се превърнали в символи за страните от Балканите. Константинопол усвоява европейски модели и ги адаптира за елита в Османската империя, а Виена е посредник на влиянието от Западна Европа, но и сама създава стил.

    Индустриалната революция отваря нови възможности за обмен, създава нови пътища с помощта на железницата, а парният двигател е навсякъде - по реки и в пивоварни. Телеграфът и телефонът скъсяват разстоянията, а медиите пренасят новини и реклами от цял свят.

    Ще разберете защо наричат Русе „Малката Виена“, а Пловдив - „Кючук Париж“. Ще научите за градоустройството и архитектурата на тези градове, задаващи модели за следване сред останалите селища в България.

    Темите на изложбата се фокусират върху интериора: градската къща се урежда във „виенски“ или „цариградски“ стил. Часовници и лампи стават знаци за новото „европейско време” в българския дом. Музиката е проводник за приспособяване на българското общество към европейски културни модели.

    Фотосите правят семействата публични, съхраняват специфични моменти от фамилната история, а албумите се превръщат в инструмент за представяне пред другите.

    Облеклото се налага от модните тенденции в Европа. Европейските кулинарни модели навлизат в българския дом заедно с множество инструменти, машини и технологии.

    Изложбата се реализира във връзка с Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »