Четвъртък, 28 Март 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    26.10.2018  » Платформа за работа на Луната и виртуален Марс на финалите на Space Apps Challenge на NASA

    Четиринадесет отбора, съставени от общо четиридесет и седем участници участваха във второто русенско издание на най-големия хакатон в света NASA International Space Apps Challenge. В Русенския университет опит да решат проблем, поставен от NASA  се включиха ученици, учители, студенти и университетски преподаватели от градовете Русе, Велико Търново, Разград и Бяла. На територията на България, освен в Русе, International Space Apps Challenge се проведе и в София, Пловдив и Бургас.

    Журито в състав: доц. д-р Ирена Вълова, гл. ас. д-р Йордан Калмуков, маг. инж. Славина Иванова, маг. инж. Стефан Шопов и маг инж. Цветелина Младенова определи на световните финали да се класират отборите SpaceArm и inFrames. Специална награда бе връчена и на отбора Off-White Team, съставен от деветокласници от Математическата гимназия в Русе. Награди получиха всички участници, а призове бяха раздадени в категории, като: най-млад отбор; най-креативен отбор; най-перспективен проект и др.

    Екипът, организатор на събитието, благодари на всички организации и фирми, които подкрепиха инициативата и осигуриха награди за победителите, както и подаръци за всички участници – Русенски университет; Форма Дизайн бюро; MentorMate; ICN.bg; фондация „Русе – град на свободния дух“; TelebidPro; UBER; Максофт; СофтУни и Мусала Софт.

    За отборите:

    SpaceArm с членове Михаела Иванова (студент-магистър в РУ, машинен инженер), Йордан Ганев (ученик 12-ти клас в СУ „П. Волов“, гр. Бяла), Симеон Балтаджиев (ученик 12-ти клас в СУ „П. Волов“, гр. Бяла), Антон Анчев (преподавател в СУ „П. Волов“, гр. Бяла) и Александър Иванов (доцент в РУ, машинен инженер). Отборът представи работещ прототип на роботизирана автономна платформа. На този етап е разработена функционираща управляема роботизирана ръка и хващач с шест степени на свобода, които са проектирани като тримерни модели.

    inFrames с членове Николай Маринов (студент 3-ти курс, специалност „Компютърни системи и технологии“ в РУ) и Стефан Стефанов (ученик 12-ти клас в СУ „Христо Ботев“, гр. Русе). Екипът разработи приложение за виртуална реалност „Exoplanet Labs“, което позволява на потребителите да правят виртуална разходка в примерна база на Марс и по повърхността на планетата, в близост до базата.

    Off-White Team с членове  Красимир Дяков, Манол Банев, Мария Деликоцева, Ния Неделчева и Петьо Недев (ученици от 9-ти клас в МГ „Баба Тонка“). Те не продължават на световните финали, но също получават медали и награди от фирмите спонсори. Учениците представиха проекта "Plan your go-bag" – приложение, което помага на хората да направят своя собствена "чанта" с всички необходими неща, които да вземат със себе си в случай на евакуация, поради природно бедствие.

    За проектите:

    Проект „Роботизираната автономна платформа SpaceArm” на отбор SpaceArm

    Не „ако“, а когато хората стъпят на Луната и на Червената планета, със сигурност роботи ще бъдат използвани за установяване на първите Лунни и Марсиански бази. За да оцелеят в космоса или на други планети, астронавтите се нуждаят от специална животоподдържаща екипировка, осигуряваща едва няколко часова работа в суровата външна среда. Тогава роботите ще бъдат тези, които ще работят вместо хората, ще извършват сложните, тежки и опасни задачи по изследването, подпомагането на работата и тераформирането на новите светове. Те могат да бъдат много по-прецизни и точни от човека, не се изморяват, не боледуват, не изпитват болка, действията им се характеризират с високо и неотменно ниво на повторяемост.

    За решаване на проблемите в космоса, екипът предлага работещ прототип на роботизираната автономна платформа "SpaceArm". На този етап е разработена функционираща управляема роботизирана ръка и хващач с шест степени на свобода, които са проектирани като тримерни модели. Автономната платформа може да бъде реализирана в различни конфигурации - чрез система за глобално позициониране; чрез ръчно управление от оператор, който се намира в команден център или чрез дистанционно управление с кабелна връзка при изпълнение на цялата мисия от оператор, който се намира в мобилната машина.

    Проект “Exoplanet Labs” на отбор inFrames

    Отборът разработи приложение за виртуална реалност (VR), което позволява на потребителите да правят виртуална разходка в примерна база на Марс, както и по повърхността на планетата в близост до базата. Средите за виртуална реалност предоставят по-интерактивно изживяване на потребителите, а от там и придобиването и усвояването на нови знания с лекота. Една от главните цели на NASA е изучаването на големия космос и откриването на екзопланети. Проблемът е, че не много хора са запознати с тази мисия на NASA и повечето младежи не биха седнали да прочетат или научат нещо ново, което пряко не ги засяга. Заради това проектът представя един интересен, интерактивен и лесен за визуално възприемане начин за запознаване с хабитатни екзопланети и преоткриването на едни нови светове.

    Проект “Plan your go-bag” на отбор Off-White Team

    "Plan your go-bag" представлява приложение, което да помага на хората при внезапни природни бедствия. Благодарение на него, всеки човек може да си направи своя "чанта" с всички необходими неща при дадено бедствие. Принадлежностите се определят според различни фактори като килограми, височина, пол, възраст, местоживеене, наличие на различни болести и триангулация, чрез която се следи местоположението на потребителя, и при наближаващо бедствие, му сигнализира. Приложението съставя списък с основните неща, които са необходими в такива ситуации, като добавя и тези според това дали потребителят боледува от някаква болест, както и колко храна и вода трябва да приема. Проектът улеснява хората при кризисни ситуации, затова екипът вярва, че с негова помощ много човешки животи биха били спасени.

    АРЕНА

     

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »