Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    26.11.2018  » В Русе представиха добри практики за интеграция

    Сериозна опасност ли са бежанците и има ли успешни модели на интеграция. Това бяха част от основните въпроси, които дискутираха участниците в срещата, модерирана от Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“ и основен лектор доц. д-р Атоний Гълъбов – заместник-председател на Научния комитет на Асоциация EUROPA и преподавател в Нов Български университет.

    Беше представено и изследване за обществените нагласи в някои европейски страни. Като пример може да се посочи, че според 73% от анкетираните поляци бежанците от Сирия и Ирак представляват сериозна опасност, като при холандци, германци и шведи този процент спада съответно до 36, 31 и 24%.

    Според експертите в областта основните сфери на интеграция трябва да бъдат настаняването, осигуряването на достъп до качествено образование, включително езикова подготовка за деца и възрастни, здравеопазване, социални услуги и не на последно място гражданското участие и социалното включване по отношение на местните общности. Беше разгледан опитът на Франция, където се насърчава тясното сътрудничество между съседните регионални и местни власти, включително с Германия, интензивното партньорство със структурите на гражданското общество, както и влиянието на европейските институции.

    Опитът на Швеция също беше дискутиран, като там фокусът е поставен върху пълноценната езикова подготовка, образователната интеграция и придобиването на знания за местната история и култура. В Португалия акцентът е поставен върху установената култура на толерантност, ролята на доброто взаимодействие между публичните институции и гражданското общество, както и политическата воля за динамично развитие на страната.

    Оказва се, че определящо значение има състоянието на местните общности, като местната власт е тази, която има водеща роля в процеса на интеграция на мигрантите и бежанците, както и че капацитета за интеграция зависи от способността на местната власт да мобилизира ресурси и по този начин да изгражда модели на устойчиво партньорство.

    Инициативата се осъществява от Асоциацията на българските градове и региони в партньорство с фондация „Европейски институт“ и Министерство на вътрешните работи по проект „Подобряване на координационния механизъм за интеграция чрез добри практики и модели“. Ще бъдат проведени и шест регионални работни срещи, които освен в Русе ще бъдат в Ловеч, Перник, Шумен, Пловдив и Бургас.

    АРЕНА



    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »