Четвъртък, 25 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    01.07.2019  » Полша показа как инвестира в музеи и съхранява миналото


    Полският културен център в София, със съдействието на външното министерство на Полша, организираха работно пътуване във Варшава и Краков за шестима директори на водещи български музеи.  За пет дни проф. Николай Ненов, заедно с директорите на НИМ, Квадрат 500, военноморския музей във Варна и историческите музеи в Пловдив и София, посетиха осем музея, два културни института и един обект на ЮНЕСКО.


    Организаторите представиха не толкова разнообразие от музеи, колкото експозиционната тенденция за промяна на полската музеология, чрез създаването на наративни музеи – като музея на Шиндлер (по историята от филма „Списъкът на Шиндлер“) или музеят на Варшавското въстание, които са конструирани по устни разкази на свидетелите. Самите музеи въвличат посетителя в контекста на историята чрез сценографски елементи, с аудио и видео среда, която допълва възприятията. Много често са представени отделни предмети, които съдържат истории. Може да се каже, че по този начин полският народ се показва не толкова като герой, колкото като жертва.


    Подобно съдържание има и музеят „Полин“, който представя живота на евреите в Полша в последните хиляда години. Освен музей, той е и културен център на множество прояви.

    В тази тема бе и специалното представяне на 3D полско кино с виртуална реалност – филм за Варшавското въстание, отличен с шест награди. Филмът е създаден за конкретен музей и отново е ориентиран към реален предмет с разказ, станал основа на сценария на филма.


    Безспорно впечатляващ е броят на посетителите в полските музеи – Музеят на Краков, със своите 18 филиала е посещаван годишно от милион и 800 хиляди души. В града има картина на Леонардо да Винчи, а галериите не са една и две. Но особено важен е духът на града, в който по време на престоя се провеждаха различни фестивали – на еврейската култура, както и на „Лайконик“, традиционен маскарад, предвождан от „татарин“ на кон.


    Особено полезни бяха срещите с ръководството на културните институти, ориентирани към музейната работа и обучения, които вероятно ще участват в следващо издание на Панаира на музейните изложби в Русе, подобно на колеги от Краков, които възкликнаха – „Имаме снимка с вашия мамут!“.

    Като цяло работното пътуване показа целенасочената държавна политика на Полша по отношение на местата на памет и развитието на музеите, в резултат на което интересът към тях е огромен. Това поражда други проблеми, но основният акцент е поставен върху възможностите за обучение на експертите, инвестиране в музейни експозиции и съхраняване на наследството.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »