Събота, 20 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    07.09.2020  » Грешки при покупка на винетка и как да ги поправим

    Сгрешени е-винетки по технически причини няма. Грешките се допускат при въвеждането на данните, се казва в отговор на въпроси на "Дневник" от Националната тол управление (НТУ). Те бяха изпратени по повод оповестени няколко случая на наложени глоби, при които ползвателите на пътната мрежа не бяха виновни.


    В единия случай семейство беше глобено, защото купената от тях електронна винетка беше активирана повече от половин час, след плащането и, вместо на петата минута, както е по регламент. При друга ситуация, мъж получава непрекъснато глоби, защото продалият му винетката служител на бензиностанция отбелязал, че тя е за ремарке, а не за лека кола.

    Проверявайте няколко пъти преди да платите

    "При купуването на е-винетка потребителите трябва да бъдат особено внимателни, защото е тяхна отговорността за попълване на коректна информация относно регистрационния номер на пътното превозно средство категорията му и периода на валидност на винетката. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че за превозното средство не е заплатена дължимата пътна такса", уточняват от тол управлението. Това се отнася и за случаите, когато данните се въвежда от друг - служител на пункт за продажби, бензиностанция и т.н. В този случаи съветът хората да проверяват по няколко пъти вписаната информация преди да платят.

    При покупка на е-винетка от каналите за продажба на Агенция "Пътна инфраструктура" - уебсайта www.bgtoll.bg, терминал за самотаксуване и мобилното приложение, системата изисква на финалната стъпка преди извършване на плащането проверка на въведените данни. Необходимо е потребителите внимателно да прегледат и проверят въведената от тях информация преди да платят, съветват още от Националното тол управление.

    В отговорите изрично се уточнява, че ако е въведена грешна информация, няма вариант за поправка и трябва да се купи нова винетка. Националното тол управление не носи отговорност за погрешно въведена информация за е-винетки и не се допускат поправки.


    Под 1% са жалбите за сгрешени винетки

    Статистиката на НТУ сочи, че от началото на годината жалби и сигнали за грешно въведени данни при покупката на винетки са под 1% от всички жалби и сигнали и около 0.05% от продадените за същия период е-винетки. Спрямо цялата 2019 г. жалбите били намалели над 6 пъти.

    "Най-честите грешки са при въвеждането на символите от регистрационния номер на автомобила, изписване на буква О вместо цифра 0 или обратно, покупка на е-винетка за ремарке вместо за лек автомобил", казват още от НТУ.

    От там съветват преди да тръгнат на път шофьорите да проверят валидността на е-винетката на автомобила на сайта www.bgtoll.bg или на терминал за самотаксуване от бутона "Проверка на е-винетка" чрез въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата на регистрация.


    Как се правят проверките за глоби

    Междувременно през седмицата членът на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" каза, че на сайта www.bgtoll.bg шофьорите и собственици на автомобили могат да проверят за издадени електронни фишове за неплатени пътни такси - тол и е-винетка. Справката се извършва чрез бутона "Проверка за нарушения", като излиза информация за регистрационния номер на пътното превозно средство, типа на нарушението, място на извършването му (път, посока, област, град), дата и час, дължима сума, а също и статус на нарушението.


    За издаване на електронен фиш са необходими пет дни след установяване на нарушението, за да може да се идентифицира нарушителят и да се обработят допълнителните данни за собственика на автомобила като ЕГН, адрес и т.н., допълни проф. Асенов.


    Вариантите за възражения

    На въпрос, в кои случаи граждани могат да претендират да им бъдат опростени глоби, заради сбъркани винетки, от НТУ отговориха с подробно изброяване на начините за оспорване на глоби.

    При съставяне на акт нарушителят има право да представи възражения в тридневен срок след съставянето на адрес: гр. София, бул. "Цар Борис III" № 215, или на посочения в акта адрес.

    Наказателните постановления могат да се обжалва в 7-дневен срок от връчването им чрез Националното тол управление към Агенция "Пътна инфраструктура" пред съответния районен съд, където е установено нарушението.

    При издаване на електронен фиш от автоматичните системи за контрол, нарушителят има 14-дни, за да плати компенсаторната такса, вместо предвидената по закон глоба. Така вместо 300 лв. за лек автомобил се дължат 70 лева.

    Електронният фиш може да бъде анулиран и когато пътното превозно средство е било обявено за издирване или за него съгласно закон или международен договор не се дължи съответната такса. Молбата за анулиране се подава в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш до председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура".

    Освен чрез анулиране в двата случая посочени по-горе, електронният фиш може да бъде отменен само по съдебен ред. Той може да бъде обжалван пред районния съд по местоизвършване на нарушението, в 14-дневен срок от получаването му, като жалбата се подава чрез Агенция "Пътна инфраструктура".

    dnevnik.bg

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »