29.09.2020  » Няма чувствителност към темите за миграция и образование
Темата за миграцията съществува в съвременното общество на младите хора, но към нея липсва чувствителност. Ангажимент на всички въвлечени в процесите на образованието институции, експерти, неправителствени организации е да намират път към създаване на такава чувствителност.“

Журналистът Цвета Ненова модерира срещата

Това каза Лора Саркисян, експерт по европейски проекти и устойчиво развитие по време на днешната дискусия МИГРАЦИЯ И ОБРАЗОВАНИЕ, организирана от Каритас Русе като част от проекта MIND „Миграция, взаимодействие, развитие“. Във форума се включиха повече от 20 образователни експерти, представители на институции и неправителствени организации.



Изпълнителният директор на Каритас Русе Стефан Марков изтъкна мотивите на организацията да работи системно и задълбочено по темата за миграцията и развитието.

Каритас Русе е една от най-старите граждански организации в България. Регистрирана е през 1992 г. Бори се с бедността, изключването и дискриминацията. Чрез проектите и застъпническите си кампании, чрез предоставяните социални услуги в общността и действия при бедствия, организацията достига до хиляди жени, деца и мъже и съдейства за постигане на социална справедливост. Днес Каритас Русе работи в цяла Северна България – територията на Никополската католическа епархия със седалище в Русе.“

Кремена Цанева представи инициативите на тригодишния проект MIND - „Миграция, взаимодействие, развитие“, който приключва с днешната дискусия и утрешното финално събитие - Маратон на солидарността в Русе, който се провежда за трета поредна година.


Днешната дискусия е част от поредица подобни форуми, които Каритас Русе организира в София, Северна България, Плевен, Тутракан, Малчика и други селища в страната с различни заинтересовани страни.

Още от изказванията на ключовите участници във форума:
Свилен Иванов, заместник-областен управител: „Най-лесният начин да мигрира един млад човек, е да излезе навън да продължи образованието си. Този проблем е сериозен в България и институциите са длъжни да работят така, че повече млади хора да се връщат тук.“

Росица Георгиева, началник на Регионалното управление по образование - Русе: „Училището е системата, която възпитава младите хора да гледат на другите и различните като на самите себе си. Любовта е тази, която ни кара да приемем другите и различните, и да ги обичаме като себе си. Училището е дом, където различията биват преодолявани, а младите хора се оценяват не по произход, цвят или религия, а по техните човешки достижения.“

Събитието е част от проекта MIND „Миграция, взаимодействие, развитие“, с участието на 12 “Каритас” организации от общо 11 европейски държави: „Каритас България“, „Каритас Австрия“, „Каритас Бавария“ (Германия), „Каритас Чехия“, „Каритас Холандия“, „Каритас Европа“, „Каритас Белгия“, „Каритас Италия“, „Каритас Португалия“, „Каритас Словакия“, „Каритас Словения“ и „Каритас Швеция“. Тригодишната инициатива се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Допринася за активното участие на европейското общество по въпроси и проблеми, свързани с устойчивото развитие, както и за повишаване осведомеността за връзката между миграцията и устойчивото развитие.
АРЕНА

«  Обратно към новините