09.02.2024  » УМБАЛ Канев: Нови технологи и изкуствен интелект за по-качествена диагностика и лечение
55 000 пациенти са преминали през отделение „Образна диагностика“ на Университетска болница „Канев“ за една година, съобщават от там. 15%  са деца, а на много от всички пациенти е направено повече от едно изследване. „Имаме апаратура, с която разполагат само водещите болници в страната. Новите рентгенов апарат, магнитно-резонансен томограф и компютърен томограф ще ни позволят да осигурим по- добра и по- бърза диагностика на пациентите.“, коментира д-р Ивелин Васков – началник на отделението по „Образна диагностика“.


Единият томограф е 64-срезов, а другият бе закупен наскоро - 180-срезов на фирмата Canon (Toshiba). Този скенер е с редица авангардни технологии за обработка на изображения – роботизирани алгоритми за реконструиране ( АiCE), а това включва добиването на  висококачествени изображения с изключително ниска доза облъчване на пациента.

Вече текущите протоколи на сканиране за всички пациенти, включително и за децата, са оптимизирани и настроени от специалист - физик. За съврменните апарати следенето и модулирането на дозата е основен приоритет, и поради изкуствения интелект в апарата, дозите, които се генерират и получават от пациентите са точни и прецизирани.


С новия компютърен томограф, могат да се правят субтракционни компютърно томографски /КТ/ изследвания, неинвазивни изследвания на сърцето, потискане на артефакти от метали и субтракционна белодробна перфузия, което се налага като златен стандарт за пациенти с белодробна тромбоемболия и пулмонална хипертония.

Неинвазивното изследване на кръвоносните съдове на сърцето, чрез компютърна томография (КТ) е ценен метод за оценка на коронарните артерии. Този вид изследване, известен като КТ коронарна ангиография (КТКА), позволява детайлно визуализиране на сърдечните съдове без необходимостта от инвазивна катетеризация.

Изследването е особено полезно за идентифициране на стеснения в коронарните артерии, които могат да бъдат причина за сърдечно-съдови инциденти. Не се изисква въвеждане на катетър в сърдечните артерии. Това намалява риска от усложнения и прави процедурата по-комфортна за пациента.

 Съвременните компютърно томографски  апарати като Canon Aquilion Lightning 80/160 предлагат висока разделителна способност и бързина на сканиране, което е особено важно за точното изображение на бързо движещите се сърдечни структури.


Университетска болница "Канев" е единствено лебечно заведение  с педиатрия с трето ниво на компетентност, и по този начин е основен доставчик на медицинска помощ за децата в областта. Бе създадена среда, която намалява страха и тревожността, значително подобрява сътрудничеството на децата по време на изследванията и намалява стреса и тревожността на родителите.

В момента в болница "Канев" тече процесът на инсталиране на нов магнитно- резонансен томограф (МРТ), а очакванията са първите пациенти да бъдат прегледани към края на февруари или началото на март.

В лечебното заведение очакват и нов рентгенов апарат. Съществуващият апарат вече не само е морално остарял, но и технологично неадекватен. Апаратът е от най-висок клас, произведен в Япония, притежава детектор от най-висок клас, автоматизитрани филтри за изчистване на излишната радиация, автоматично позиоциниране и проследяване и асистирано движение и автоматичен ститчинг.

Предстои да бъде инсталиран и нов мамографски апарат с томосинтеза, което позволява да се види гърдата в множество тънки слоеве, вместо като едно плоско изображение, както при традиционната мамография. Това значително намалява проблема с прикриването на тъканите.

АРЕНА

«  Обратно към новините