XV ПЪЛНА НОЩ В МУЗЕЯ 19 май, събота, 2018
11.00 ч. „Поетичен театър“ – рецитал
Място: Военен клуб – Русе
17.00 ч.
„Да се облечем в история“ – посетителите влизат в образа
на римски легионери с помощта на характерното за Римската империя военно
облекло
Място: Лапидариум, зад Историческия музей
17.30 ч.
„По стъпките на археолога“ – теренни археологически
проучвания за деца в двора на музея с участието на специалист археолог и музеен
педагог
Място: Лапидариум, зад Историческия музей
18.00 ч.
„Герданът на Калиопа гостува в Гюргево“ – уъркшоп за
изработване на бижута с участие на етнографи от Регионален исторически музей –
Русе в Гюргево
Място: Окръжен музей „Теохари Антонеску“ – Гюргево
18.00 ч.
„Търсачи на съкровища“ – Образователна игра, в която деца
търсят експонати в музейни експозиции с помощта на предварително изготвени
карти. Децата описват и датират намерените артефакти, правят предположения за
техният произход и предназначение.
Място: Исторически музей
18.00 ч.
„Музикални импресии“ с ученици от балетните класове на
Национално училище по изкуствата „Проф. В. Стоянов“ - Русе
Място: Лапидариум, Исторически музей
18.00 ч.
Презентация за храма на Диана
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
18.15 ч.
„Предметите говорят“ – проект на Регионален исторически
музей – Русе, реализиран по програма „Знание и растеж“ с помощта на Фондация
„Русе – град на свободния дух“ и Фондация „Еконт“
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
18.30 ч.
Уъркшоп за изработка на разделители на книги с кусатури (
традиционни шевици от Влашка) – Гостуват: Лупу Лучика - етнограф-реставратор и
Джорджиана Щефан - музеограф от Окръжен музей "Теохар Антонеску"
Гюргево.
18.30 ч.
Представяне на органичната градина на музея
Място: Лапидариум, зад Историческия музей
19.00 ч.
Danube Sunset Sessions - Solis Occasum 2018
Място: Римска крепост „Сексагинта Приста“
19.00 ч.
Живи човешки съкровища: „Джамал“, с. Кошов
Място: Лапидариум, зад Историческия музей
19.30 ч.
Живи човешки съкровища: „Боенец“, с. Юпер
Място: Лапидариум, зад Историческия музей
20.00 ч.
Музикални етюди – ученици от НУИ „Проф. В Стоянов“ – Русе
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
20.30 ч.
Представяне дейността на Регионален център за опазване на
нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
20.45 ч.
Изложба „Нематериалното културно наследство в региона на
Югоизточна Европа“ - откриване
Място: Зала „Русе“ на Историческия музей
21.00 ч.
Представяне на романа „Пресен черен хайвер“ на румънския
писател М. Б. Йонеску – Лупяну
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
22.00 ч.
„Един нов свят“ – песни от концерт-спектакъл на Детска опера
- Русе
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
23.00 ч.
„Дарения от русенските медици“ – изложба
Място: Исторически музей, приземен етаж
23.00 ч.
Прожекция на документални филми, посветени на недвижимите
културни ценности – „Стъпки в огъня“ и „Гласове от Холоцена“
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей
23.30 ч.
Етюди от спектакъла „Улица
„Джаз“ – Театрална работилничка
„Мармалад“. Постановка Евгения Явашева
Място: Зала „Княз Александър I“,
Исторически музей
|