Защо винаги сте гладни? Няма значение дали сте приключили със закуската, обяда или дори вечерята. След известно време алармата се включва и тази празнота в стомаха ви ви дърпа обратно към хладилника или шкафа с лакомствата в търсене на нещо, което да задоволи апетита ви.
Какво причинява този глад? Възможно ли е да прекарате целия ден в чувство на глад? Знаем, че физиологичният глад е различен от емоционалния и че в някои случаи фактори като безпокойство или стрес могат да изкривят тази биологична нужда, пише vesti.bg. Вярно е, че хората с този проблем опитват да го контролират, че се грижат за графиците си, но дори и така е трудно да се успокои и контролира този физиологичен сигнал, който ни кара да ядем, който иска нещо сладко, нещо солено, просто нещо, което да сложим в устата си, за да успокоим къркорещия стомах.
Има нещо, което всички трябва да знаем, преди да продължим. Хранително-вкусовата промишленост инвестира огромни суми пари, за да ни накара да консумираме определени продукти постоянно. И го правим, без да се налага да изпитваме физиологичен глад. Как се обяснява това?
Голяма част от храната, която консумираме, е експлозия от нишестета, захар, мазнини, сол, мононатриев глутамат и също така наречените екситотоксини. Това са продукти, които ни генерират усещане за удоволствие при консумацията и сякаш това не е достатъчно, карат ни да искаме още.
Лошата диета и желанието за ядене на определени продукти могат да създадат порочен кръг, който не е правилен. Като цяло, голяма част от хранителните разстройства идват от пристрастяването към нездравословни храни, които са изключително апетитни.
Този факт се изучава от десетилетия. Много хора изпитват неспособност да контролират консумацията на определени забранени храни (калорични и силно преработени). Те са продукти с потенциал за пристрастяване, които ви карат да изпитвате постоянен глад.
Това чувство на глад не е физиологично, то е резултат от мозъчни механизми, които дирижират процесите на пристрастяване. Това може да ни доведе до екстремни ситуации като редовно преяждане (ядене дори когато сте сити само поради желание, консумиране на продукти тайно, ядене на големи количества храна в определено време и т.н.).
Важно е да консумираме колкото се може повече естествени храни. Засищат и в тях липсват добавките, които ни карат да ядем непрестанно.
Голяма част от нас, когато приготвяме храна, не го правим заради нуждата да се нахраним и да останем живи. Ядем, за да задоволим емоциите си. В много случаи, за да им дадем убежище и да ги успокоим. Емоции като разочарование, безпокойство, нещастие или дори скука, могат да ни накарат да сме гладни непрестанно.
Трябва да се обърне и специално внимание на съня. Какво общо има нощната почивка с чувството на глад? Всъщност, много. Лошото качество на съня променя хормоните. Ако този лош сън е постоянен и се поддържа с течение на времето, той оказва влияние върху циркадните ритми и с наред с други проблеми, възниква дефицит на елементи като лептин и грелин. АРЕНА
|