Ако пет дни в седмицата се събуждате рано-рано сутринта, за да успеете да отидете на работа и да свършите всички задачи за деня, най-вероятно през ума ви поне веднъж е минавала мисълта: "Този уикенд ще се наспя истински!" Това е правило, което много работещи възрастни и дори ученици следват. Но експертите казват, че нарушаването на рутината през уикенда не е добра идея, пише vesti.bg, позовавайки се на Рамблер.
Съвременният живот понякога ни налага да жертваме значително качеството или продължителността на съня, за да имаме време да свършим работа, да разговаряме с приятелите и семейството си и да намерим време за хобита. Учените са установили, че хроничното недоспиване се отразява на всички системи на организма. Последици от лошия сън
На първо място страдат мозъкът и нервната система: повишава се нивото на агресия, изчезва чувството за хумор, намалява се концентрацията. Освен това недостигът на сън води до нарушения в обмяната на веществата, като повишава кръвната захар и намалява чувствителността на клетките към инсулина. А това е пряк път към диабета.
Лишаването от сън се отразява и на имунната система: Проучванията показват, че хората, които дълго време спят по-малко от шест часа, са по-предразположени към по-тежко протичане на вирусни заболявания.
Чувствайки се лишени от сън, много хора решават да се наспят през уикенда: вместо обичайните 6-7 часа, те си позволяват 10-12 часа в леглото, променяйки времето за събуждане. Погрешни разбирания
Учените твърдят, че чрез по-дългия сън през уикенда не се компенсира липсата на почивка от седмицата. Той всъщност нарушава циркадните ритми, нарушава навика за ранно ставане, поради което след това е още по-трудно да се измъкнем от леглото в понеделник.
Освен това някои специалисти смятат, че навикът да се спи достатъчно през уикенда в продължение на няколко дни след такова нарушаване на режима, оставя когнитивните способности на мозъка нарушени. Какво означава това? Има вероятност след една неделя, прекарана до обяд в леглото, в понеделник и вторник да се чувствате съсипани, концентрацията ви да намалее, а паметта ви да пострада.
Сомнолозите ви съветват да изместите времето за лягане с един час, за да получите повече време за почивка. Или пък, ако имате 15 минути в средата на деня (не повече), подремнете. Но преди това изпийте чаша силно кафе. Когато се събудите, ще се чувствате много по-бодри, отколкото сутринта. АРЕНА
|