Природният феномен "Ел Ниньо" е анормално циклично колебание на температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната източна част на Тихия океан, пише Meteo Balkans. "Ел Ниньо" и неговия антипод "Ла Ниня", са свързани периодични климатични явления, повтарящи се приблизително на 2-5-7 години в тропиците на Тихия океан. Двата процеса са тясно свързани.
Топлата океанска фаза - "Ел Ниньо" съпътсва високото атмосферно налягане, а студената океанска вода, "Ла Ниня" – ниското атмосферно налягане над Западния Тихи океан.
В резултат на проявата на "Ел Ниньо", валежите в Индонезия и Източна Австралия рязко намаляват, а в районите на Перу, Еквадор и Колумбия рязко се увеличават. И това е само част от пъзела на климатичната система. Променя се температурния и валежен режим в Калифорния и Флорида и т.н. Не на последно място "Ел Ниньо" оказва влияние и на глобалната температура на въздуха.
През 2015-2016 година "Ел Ниньо" бе най-силно изразен от далечната 1950 г. Ефектът беше впечатляващ - 2016 г. се оказа най-топлата откакто се правят метеорологични наблюдения на Земята. Положителната температурна аномалия достигна до 0,99 C° над средната температура на въздуха за миналия век.
Монизмът, причините и взаимните връзки при проява на на тези климатични явления не са напълно изяснени и са предмет на продължаващи и днес изследвания. АРЕНА
|