Четвъртък, 21 Ноември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    19.06.2024  » Природонаучните музеи в XXI век - конференция в Русе + ПРОГРАМА

    По повод навършването на 70 години от създаването на отдел „Природа“ и 10 години от откриването на експозицията на Екомузей с аквариум – Русе, Регионален исторически музей – Русе организира научна конференция на тема „Природонаучните музеи в XXI век“.


    Конференцията ще се проведе в периода 19 – 21 юни 2024 година в Екомузей с аквариум. Тематичните направления са добрите практики и перспективи за развитие, наука и природа в музея – постижения, проекти и идеи.

    Участници в научната конференция са специалисти от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките, Общински културен институт с Научно-образователен детски център "Музейко", Природен парк „Беласица“, Българска фондация „Биоразнообразие“, Регионалните музеи в Плевен, Благоевград, Бургас, Русе и Природонаучен музей – с. Черни Осъм.

    В рамките на конференцията участниците ще имат възможност да посетят Археологическите резервати Средновековен град Червен и Ивановски скални църкви, където ще им бъдат демонстрирани техники и методи за проучване на биологичното разнообразие.

    В последния ден от конференцията участниците ще могат да посетят смесената гнездова колония на о-в Мишка. Плаването по река Дунав е организирано със съдействието на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.

    ПРОГРАМА

    ПРИРОДОНАУЧНИТЕ МУЗЕИ В XXI ВЕК
    Русе, 19 - 21.06.2024 г.

    19.06.2024 г.

    13.30 – 14.00 Регистрация. Екомузей с аквариум, Фоайе
    14.00 Откриване. Екомузей с аквариум

    Първо заседание
    14.00 – 15.00
    Венцеслав Петков (Регионален истори- чески музей – Русе) - „Десет години Екомузей с Аквариум - Русе“
    Искрен Великов (Регионален исторически музей – Русе) - „Експозицията на Природо-научния музей в Русе (50-те – 70-те години на ХХ в.)“
    Павлина Иванова (Природонаучен музей – с. Черни Осъм) - „Природонаучните музеи в 21 век - мост между природата, науката, образованието, екологията, изкуството и най-съвременните технологии.“

    15.00 – 15.30 Кафе пауза

    Второ заседание
    15.30 – 17.20

    проф. д.б.н. Златозар Боев (Национален природонаучен музей – БАН) - „Националният природонаучен музей при Българската академия на науките в периода 2005-2011 г.“
    Яна Гочева-Димитрова (ОКИ НОДЦ Музейко) - „Природа и наука за деца в Музейко“
    Диана Павлова и Радостина Ценова (Българска фондация „Биоразнообразие“) - „Въвличане на заинтересованите страни и създаване на продукти и услуги с кауза в подкрепа на значими видове и местообитания“
    Десислава Тихолова (Регионален исторически музей – Русе) - „Мобилният човек – гражданин на света“
    Красимир Киров (Регионален исторически музей – Русе) - „Представяне на научни методи за изучаване на биологичното разнообразие, чрез интерактивен подход при организиране на събития и работа с публики в музейна среда - Екомузей с Аквариум“
    Д-р Руско Петров (Тракийски Университет и Зелени Балкани) - Постер на Тема: „Пострадали диви животни от северна България и река Дунав.“

    20.06.2024 г.
    Първо заседание
    9.30 – 10.30

    Надежда Апостолова-Стоянова (Национален Природонаучен Музей) - „Дигитализация на музейни колекции - опита на хербариум „Борис Ахтаров“ към НПМ-БАН“
    Владимир Николов (Национален природонаучен музей при Българската академия на науките) - „Съвременен поглед към палеонтологичното богатство на България – теренни проучвания и изграждане на интерактивна база данни с находища на фосилни гръбначни животни с високо научно и културно значение“
    Д-р Светла Далакчиева (Регионален исторически музей – Бургас) - „Орхидеите на Странджа планина“

    10.30 – 11.00 Кафе пауза

    Второ заседание
    11.00 – 12.20

    Георги Марков (Национален природонаучен музей – БАН) - „Нови находки на фосилни хоботни в колекциите на РИМ-Русе“
    д-р Александър Пулев (Регионален исторически музей – Благоевград) - „Земноводни и влечуги в сбирките на отдел „Природа“ в РИМ - Благоевград“
    София Костадинова-Илкова (ДПП „Беласица“) - „Местни общности и природозащита“
    Сълза Палпурина (Национален природонаучен музей-БАН) - „Споделяне на музейни колекции в глобалната платформа за биоразнообразие GBIF“
    12.20 – 13.30 Обедна почивка

    Трето заседание
    13.30 – 14.10

    Румянка Балева (Регионален исторически музей – Плевен) - „От приемане към представяне“
    Николай Симов (Национален природонаучен музей – БАН) - „Опасности при изследванията на прилепи в България – кратка ретроспекция и поуки от работата на Центъра за изследване и защита на прилепите при НПМ-БАН“

    14.10 – 14.30 Кафе пауза

    14.30 Възможност за посещение на Средновековен град Червен и обект под закрилата на ЮНЕСКО - Ивановски скални църкви (с личен транспорт) Демонстриране на техники за проучване

    21.06.2024 г.
    8.30 - Пътуване с кораб до о-в Мишка



    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »