Неделя, 30 Юни 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.06.2024  » Иван Белчев внесе в НС въпрос относно управлението на Ивановските скални църкви

    Русенският депутат от ПП-ДБ Иван Белчев внесе в НС въпрос относно управлението на Ивановските скални църкви. Комплексът от църкви в Русенско е един от деветте български обекта, включени в списъка на ЮНЕСКО. Въпросът е отправен към министъра на културата Найден Тодоров.

    Ето пълният текст на питането:

    На основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 92, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям следния въпрос:

    ОТНОСНО: План за управление на Ивановски скални църкви, община Иваново, област Русе

    Уважаеми господин Министър,

    Обръщам се към Вас с въпрос, касаещ един от деветте български обекта, включени в списъка на ЮНЕСКО.

    Ивановските скални църкви са комплекс от скални църкви, параклиси, манастири, скитове и отделни отшелнически килии.

    Манастирът „Свети архангел Михаил“ е основан през XIII век от монаха Йоаким, който впоследствие става първият търновски патриарх. Този манастир се превръща в център на исихазма през XIV век, което е християнският метод за медитация чрез молитва. Цар Иван Тертер е прекарал последните дни от живота си в комплекса, както се знае от надпис в църквата “Господов дол”. В основната църква „Света Богородица“ се вижда стенопис на цар Иван Александър, който държи църква, което е ясен белег, че той е бил ктитор на манастира.

    Царица Теодора, която е обявена за светица Теофана Бесараб, също прекарва монашеския си живот в комплекса и също е ктитор, както е показано на стенопис в църквата „Свети Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. Всички тези стенописи носят не само своите художествени качества, но и исторически. Българските царе са показали подчертан интерес към Ивановските скални църкви и са ги избирали за място, на което да получат уединение и да се концентрират над връзката си с Бог.

    Към днешна дата обаче може да се стигне само до една от църквите и въпреки че местността привлича посетители от България и Румъния, не ги задържа, защото няма обособени кътове за отдих, които да направят обиколките в тази част на резервата желани престой, който да е по-продължителен от час.

    С изключение на църква „Света Богородица“ всички други скални комплекси остават извън туристическите маршрути. При тях липсват пейки и табели с информация за съответния скален комплекс. Няма охрана и видеонаблюдение на тези обекти с национални и международно значение. Поддържането на участъка от моста при паркинга до последния по ред комплекс Съборената църква „Свети Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ е неприемливо, защото се изисква косене на пътя поне два пъти в месеца от май до края на септември.

    Тъй като Природен парк “Русенски Лом” се стопанисва от Дирекция Природен парк "Русенски Лом", някои територии от община Иваново, а комплекса Ивановски скални църкви от Регионален исторически музей – Русе, бих искал да получа отговор на следните въпроси:

    1) Има ли изготвен план за управление на комплекса Ивановски скални църкви, който да не противоречи на статута му като паметник на ЮНЕСКО?

    2) Кой е отговорен за облагородяването на комплекса Ивановски скални църкви и съответно за поддържането му в такъв вид, че да привлича и задържа туристически поток? Предвиждат ли се поставянето на пейки и табели с информация за съответния скален комплекс? Предвижда ли се видеонаблюдение, за да не стане обект на вандалски прояви? Предвижда ли се по-добро поддържане на участъка от моста при паркинга до Съборената църква „Свети Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат“?

    Както често се случва за един обект отговарят различни институции и в спора кой за какво е отговорен страда историята, културата и туризма. Моля Вашето министерство да заеме ключова роля в координацията на дейностите за запазване на културно-историческото ни наследство, за охрана от вандалски прояви и за подобряване на условията за посещение от туристи.

    Благодаря Ви за вниманието и очаквам писмено вашето мнение по този въпрос, който е важен за опазването на нашето историческо наследство.

    АРЕНА
    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »