Русе изпада от трето на осмо място в класацията по икономическо развитие за периода 2015 - 2024 година. Това показва интерактивна графика, изготвена от ИПИ.
Класацията е част от изследването на ИПИ „Регионални профили: показатели за развитие“, което вече повече от 10 г. проследява реалната картина в българските области. Изданието за 2024 г. стъпва на 75 индикатори, разпределени в 12 категории, оценяващи икономическото и социално развитие на областите.
Докладът, базиран на задълбочен анализ на периода 2015-2024 година, разкрива съществени промени в икономическата карта на страната. София-град запазва водещата си позиция, въпреки наблюдаваното постепенно намаляване на приноса ѝ към общия брутен вътрешен продукт на България.
Брутен вътрешен продукт
Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Русе достига 18,7 хиляди лева през 2022 година, нареждайки областта на девето място в страната по този показател. Средната годишна брутна заплата в региона възлиза на 17,2 хиляди лева, а средният размер на пенсиите достига 736 лева през 2023 година.
Пазар на труда и образование
В Област Русе коефициентът на заетост достига 78,6 процента, надвишавайки средния за страната от 76,2 процента. Безработицата е на ниво от 5,5 процента, като средното за България е 5,3 процента.
Образователната структура на населението показва висок дял на хората със средно образование - 60 процента от населението на възраст 25-64 години, при 55 процента средно за страната. Делът на висшистите е 29 процента, а този на хората с основно и по-ниско образование е само 11 процента.
Инвестиции и експортен потенциал
Особено впечатляващо е представянето на областта в експортната дейност, където Русе заема първо място в страната с 58 процента дял на приходите от износ в нетните приходи от продажби, значително над средното ниво за страната от 29 процента.
Инвестиционната активност бележи положително развитие с разходи за придобиване на дълготрайни материални активи от 3,7 хиляди лева на човек и преки чуждестранни инвестиции, достигащи 2,8 хиляди евро на човек.
Инфраструктура и транспортна свързаност
Областта се отличава с развита транспортна инфраструктура, включително една от най-високите гъстоти на железопътната мрежа в страната. Пътната мрежа е с 22 процента дял на автомагистралите и първокласните пътища, над средното ниво за страната от 19 процента. 43 процента от пътната настилка е в добро състояние през 2023 година.
Културен живот и туризъм
В културната сфера Русе демонстрира висока активност с 817 посещения в кината на хиляда души от населението, надвишавайки средното за страната ниво от 684. Библиотеките също отчитат засилен интерес с 734 посещения на хиляда души при 679 средно за страната.
Предизвикателства пред развитието
Областта среща някои предизвикателства, включително намаляващ естествен прираст (-10,7 промила), недостиг на общопрактикуващи лекари (един лекар обслужва средно 2220 души) и ограничено развитие на туристическия сектор с 13 легла на хиляда души при средно 56 за страната.
Броят на престъпленията нараства, но се запазва сравнително нисък, а разкриваемостта им е над средната за страната.
Инсталираните ВЕИ мощности са изключително малко.
Усредненият размер на местните данъци е над средните нива в страната. Рейтингът за прозрачност на органите на местното самоуправление намалява леко, но остава над средния.
АРЕНА
|