Осигурено е финансиране за изграждането на втори Дунав мост при Русе – Гюргево и реалните строителни дейности могат да започнат още през 2026 година, когато се очаква да приключи проектирането му. Това съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов на годишната си пресконференция пред медиите, на която присъства и неговият заместник Георги Георгиев.
По думите му за построяване на съоръжението е осигурено европейско финансиране от 2,5 милиарда евро, а проектът ще бъде изпълнен от румънската страна. Същевременно предпроектното проучване е възложено вече на фирма. „До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно новото съоръжение. Проектирането ще отнеме още две години – две години и половина, и след това ще започне изпълнението на самия обект. Това е възможно да се случи през 2029 или началото на 2030 година“, каза Драганов. Той коментира още, че за да заработи фериботът между Русе и Гюргево е необходимо да се ремонтира обходният път от около километър и 200 метра, който да го свързва с граничния пункт на румънска територия. Очакват се действия по ремонт на настилката на този път от румънското министерство на транспорта и регионалното развитие.
Междувременно Драганов коментира, че след среща и разговори в Агенция „Пътна инфраструктура“ е научил, че през март или април догодина трябва да започне изграждането на участъка от магистралата Русе – Велико Търново от обходния път на Бяла към Русе. „Над три милиона и половина са инвестирани в обезщетения на собственици на земеделски земи на територията на Ценово, Бяла и Борово. Важно е да се изчистят всички неточности, дори и ако трябва да се забави процесът по изграждането на магистралата, за да се движат спокойно по нея след това автомобилите и да не се стига до прецедента – ремонт на ремонта“, каза още Драганов.
Областният управител отчете като голям успех и подобряването на транспортната свързаност на Русе с останалите големи градове в страната. Като ключов елемент от тази политика Драганов изтъкна възобновяването след близо 6-годишно прекъсване на директната влакова линия между Русе и София, по-известна като „Синият Дунав“. Той посочи и че са осигурени директни влакови връзки на Русе с Пловдив и Бургас, като са запазени тези със Стара Загора и Варна.
Не по-малко внимание областният управител обърна и на ремонта на българския участък на Дунав мост. „Ремонтът беше предвиден да започне от 1 октомври, но с общи усилия успяхме да стартираме тези дейности от 10 юли и преди дни пуснахме в движение първият ремонтира участък от 413 метра“, заяви Драганов. Той изтъкна и, че Областната администрация ще продължи да работи и за облекчаване на трафика в района на Дунав мост и след приемането ни в Шенген по суша от 1 януари, което е заслуга на всички правителства досега. „Убеден съм, че след няколко дни – от 1 януари 2025 година ще големите колони от чакащи автомобили в района ще намалят и същевременно ще се увеличи трафикът на товарни автомобили, заради премахването на граничния контрол“, посочи областният управител. Той отбеляза, че ако сега през съоръжението в едната посока за 24 часа преминават по около 1400 – 1500 камиона, то тяхната бройка е възможно да достигне 2000 след пълноправното ни приемане в Шенгенското пространство.
От своя страна заместник областният управител Георги Георгиев отбеляза, че всички успехи в полза на русенци, посочени от областния управител, са станали възможни заради отличната координация между институциите от държавната и местната администрация на регионално ниво. „Искрено се надявам, че и през следващата година ще продължим да работим по същия начин все така активно и целенасочено“, допълни Георгиев. За пореден път той и областният управител споделиха, че работят и за подобряване на административното обслужване за гражданите и бизнеса, като посочиха, че над 80% от всички услуги се предоставят преди законово определените срокове.
Не на последно място Драганов посочи като значителна стъпка и финализирането на продължилата близо десет години процедура по прехвърляне на ВиК активи между населени места от областите Русе и Разград. На практика по този начин се разреши въпроса с водоснабдяването на селата Сваленик и Церовец в русенско и се гарантира повишаването качеството на услугата. Така общините и ВиК операторите ще имат възможност да инвестират безпроблемно за рехабилитиране на водопреоносната мрежа в споменатите населени места.
АРЕНА
|