Единодушно с 200 гласа парламентът прие решение за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози у нас. Вносител на проекта е председателят на комисията по здравеопазване Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) и група народни представители.
Основният акцент е необходимостта от изготвяне и приемане на законодателни промени, които да уреждат забраната на рекламата, предлагането и продажбата на такива продукти, както и създаването на механизми за ефективен контрол от страна на компетентните органи.
Чрез структурите на Министерството на вътрешните работи трябва да бъде осигурен 24-часов мониторинг за проследяване на рекламата, предлагането и продажбата на диазотен оксид (райски газ) и на продукти, включително електронни цигари, електронни устройства от типа “вейп“, дъвки, бонбони, шоколади и други, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в интернет и за информиране на компетентните органи за предприемане на съответните действия.
В срок до един месец от приемането на това решение министърът на вътрешните работи е длъжен да изготви подробен списък на всички интернет сайтове, които рекламират, предлагат и продават диазотен оксид и продукти, включително електронни цигари, електронни устройства от типа „вейп“, дъвки, бонбони, шоколади и други, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, гласуваха депутатите.
Министърът на вътрешните работи и министърът на здравеопазването ще трябва да изготвят и представят на Народното събрание обобщен доклад за всички извършени до момента от МВР и Министерство на здравеопазването проверки за реклама, предлагане и продажба на райски газ и на продукти, съдържащи наркотични вещества.
Според гласуваното решение в срок до един месец министърът на вътрешните работи и министърът на здравеопазването трябва да изготвят и внесат в Народното събрание съответните законодателни промени, които да уреждат забраната на рекламата, предлагането и продажбата на продукти, включително електронни цигари, устройства от типа “вейп“, дъвки, бонбони и др., съдържащи наркотични вещества, както и създаването на механизми за ефективен контрол от страна на компетентните органи.
Парламентът задължи в срок до два месеца министъра на образованието и министъра на здравеопазването да изготвят и внесат в Министерския съвет Национална програма за здравно образование в системата на предучилищното и училищното образование, която да включва насърчаване на здравословен начин на живот и повишаване информираността по отношение вредното въздействие от употребата на алкохол, райски газ, тютюневи изделия и др. А министърът на финансите съвместно с министрите на вътрешните работи, на здравеопазването, на образованието да предприемат своевременни действия за осигуряване на необходимите средства за финансирането на дейностите.
АРЕНА
|