Събота, 22 Февруари 2025
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    21.02.2025  » Д-р Веселина Антонова представи новата си книга, посветена на Панайот Хитов

    Русенският историк д-р Веселина Антонова представи новата си книга „Панайот Хитов. Фамилиарни забележки. Спомени. Живи картини”. Събитието се проведе в зала „Европа“ на Доходното здание, а сред гостите беше и заместник областният управител Георги Георгиев. 


    „С Вашата обширна обществена дейност продължавате да давате много на града ни. Признателен съм Ви, че сте катализатор за промяна, за преосмисляне на установени норми и за разширяване на хоризонтите на обществото“, каза  Георгиев в обръщението си към д-р Веселина Антонова. 

    Припомняме, че само преди няколко дни тя бе удостоена от ръководството на Областната администрация с почетна грамота за цялостен принос към популяризирането на живота и делото на българския революционер Панайот Хитов и разкриване на непопулярни факти от родната история.

    Книгата представя малко известни факти за живота и делото на българския революционер Панайот Хитов. Поводът е 195 години от рождението му. Настоящата книга е второ допълнено издание, като първото, което бе със заглавие „Фамилиарни забележки. Спомени“, беше отпечатано преди повече от 20 години. То бе издадено през 2003 година и беше съвместно дело между д-р Веселина Антонова и вече покойният д-р Иво Жейнов /1958 г. – 2024 г./.
    „Настоящата книга е автентично свидетелство за епохата и за един много голям българин какъвто е безсъмнения Панайот Хитов – войводата, когото са наричали любимеца на българския народ – не е патетично, а самата истина“, сподели един от рецензентите на книгата проф. Пламен Павлов. 

    Той и проф. Вера Бонева са рецензенти на настоящото издание. „Тези спомени са издавани в преработка на Любен Каравелов и Николай Хайтов и всичко това е много добре, но безспорно оптималното решение е да се видят в оригинал. Панайот Хитов има много силен разказвачески талант, независимо че късно се ограмотява, той има много точни налюбения върху хора и природа. Има изключително широка мрежа от свои верни хора. В някакъв смисъл Васил Левски е негов ученик, по-късно двамата имат доста сериозни различия, но те са в търсене на верния път към свободата, а не на някаква личностна основа. Панайот Хитов е човек с вродено чувство за справедливост и човещина, която по принцип някак не кореспондира с образа на суров хайдутин. Той е от тези т.нар. политически хайдути, които под влиянието на Раковски и самата общественост се превръщат в хора с много сериозни политически възгледи и се свързва с Русе“, допълни проф. Павлов. 

    Той сподели, че трябва да благодарим на д-р Антонова и д-р Жейнов, че са извадили от забвение автентичните записки, тъй като когато се видят в автентичен вид те надхвърлят това, което е направил Каравелов, който е голяма фигура. „Тези записки се четат много леко и могат да са прекрасна основа за някакъв сериал“, допълни проф. Павлов.

    „В тази книга хората могат да прочетат спомените на Панайот Хитов, които пише в Русе след Освобождението. На практика те ще видят неговия личен разказ, който представлява много ценно докосване до живота му и начина на мислене, а също и до отношението му към хората. Пред нас се разкрива един много мъдър човек с изключително отговорност към неговите четници в хайдушкия му период и с изключителна любов и всеотдайност към България. Мисията на живота му е освобождението на България, след освобождението продължава този негов начин на мислене и поведение. Той участва дори в Съединението на Източна Румелия с Княжество България“, обясни д-р Антонова. По думите ѝ малко известен факт е, че Панайот Хитов се научава да чете и пише на 37-годишна възраст. Въпреки това той е единственият грамотен сред хайдутите и войводите, родени в началото на ХІХ век, чиито героични подвизи се възпяват в народните песни /като Желю войвода, Ильо войвода, Ангел войвода, Филип Тотю и др./. Личната му отговорност го е накарала не само да запази за поколенията стотици писма и други документи за революционното движение и своята дейност, но и допълнително да пресъздаде лични преживявания и опит за дългия си път на постоянно активна родолюбива дейност“, каза д-р Антонова. Автентичният му разказ за хайдушките години е издаден през 1873 г. от Любен Каравелов под заглавие „Моето пътуване по Стара планина...“. „През 1880 г. войводата купува къща в Русе. Тук живее със семейството си, съхранява богатия си личен архив, който приживе предава в Народната библиотека в София. В Русе пише и втория вариант на спомените си“, сподели д-р Антонова.


    Настоящата книга съдържа близо 500 страници и се издава с финансовата подкрепа на Министерството на културата по проект „В помощ на книгата - 2024 г.“, спечелен от русенското издателство „Лени Ан“. Книгата ще бъде представена и на 28 февруари тази година във Валенсия по покана на Генералното консулство на България в испанския град. 

    Събитието е част от програмата за отбелязването на Националния празник на България – 3 март. Тогава ще бъде представен и документалният филм на РТВЦ-Русе – „Панайот Хитов – между легендата и истината“, чийто автор на сценария е д-р Антонова. За изследването за живота на Хитов тя ще разкаже и в Държавна агенция „Архиви“ в София на 6 март тази година. Като особено интересна част от книгата д-р Антонова посочва и т.нар. живи картини, които представляват серия от 19 снимки с подробни обяснителни текстове. Те представят възстановки по повод на 25 години от Априлското въстание, в които участва лично Панайот Хитов.

    Сред гостите на днешното събитие бяха бившият областен управител Анатоли Станев, както и Искрен Веселинов. 

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »