Вторник, 1 Април 2025
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    04.03.2025  » С концерт на Софийска филхармония българската общност в Румъния отбеляза 3 март
    С изпълнение на химните на България, Румъния и Европейския съюз започна празничният концерт на Софийската филхармония в румънската столица Букурещ по случай националния празник на страната ни – 3 март.


    Събитието се проведе късно снощи в Румънския Атенеум и е по идея на посланика ни в северната ни съседка Н. Пр. Радко Влайков. Поканата дойде след изключителното представяне на филхармонията в същата зала през март миналата година. На събитието присъстваха стотици представители на българската диаспора, както и редица дипломати. 

    Сред гостите на събитието от Русе бяха представители на Областната администрация, заместник-кметът Димитър Недев, изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева, която е носител на орден на президента на Румъния, както и Гавиницкият епископ Негово Преосвещенство Макарий, викарий на Русенския митрополит дядо Наум. 

    Празничната програма за 3 март съчета трима от най-големите ни композитори. Под диригентската палка на маестро Найден Тодоров музикантите представиха „Нестинарски танц“ от Марин Големинов, Третият концерт за пиано от Панчо Владигеров със солист Георги Черкин и Симфония №1 от Веселин Стоянов и изправиха няколко пъти публиката на крака.


    „Няма по-подходящо място от световноизвестната сграда на Румънския Атенеум в центъра на Букурещ, за да отбележим с дълбоко удовлетворение голямото разнообразие на вековните връзки на българи и румънци, особено през втората половина на XIX век”, заяви първият дипломат на страната ни в Букурещ. 

    Посланик Влайков подчерта съществения принос на Евлоги Георгиев, който през 1886 г. дарява 200 000 леи в злато за изграждането на Атенеума и акцентира върху още една българска следа в Букурещ - „Солаковият хан“, който е бил седалище на организирането на революционната борба на българите и в различни периоди е бил обитаван от Васил Левски, Христо Ботев и Георги Раковски. Там се е помещавала и печатницата, където Любен Каравелов е издавал вестниците „Свобода“ и „Независимост“, а също и списание „Знание“. 

    „Приветстваме горещо инициативата на Община Букурещ за възстановяване на „Солаковия хан“ и превръщането му в „Общинско културно пространство“. Изразявам специална благодарност към кмета на Букурещ Никушор Дан за неговото съгласие значителна част в бъдещия „Солаков хан“ да бъде отделено на историята на българското присъствие в Хана, в Букурещ и в Румъния през втората половина на XIX век, както и за възможността представители на Посолството да участват в специалната общинска комисия, изготвяща проекта за реконструкция на „Солаковия хан“, отбеляза Радко Влайков. 

    Той информира още, че след пълното присъединяване на двете страни към Шенген данните от първите два месеца на 2025 г. вече сочат огромното положително влияние за бизнеса, туризма и контактите между българи и румънци.

    В края на речта си посланикът благодари на сънародниците си, че пазят българския език, бит, обичаи и традиции и на народния представител на Българското национално малцинство в Камарата на депутатите на Румъния Георги Наков, че ги представя по най-достойния начин в румънския парламент. Радко Влайков приветства и Щефания Берчу, която ще бъде почетен консул на България в Клуж Напока. Там ще се намира второто почетно консулство на страната ни в Румъния и то ще бъде открито до броени дни.


    Последва обръщение от името на румънския премиер Марчел Чолаку, направено от държавния секретар Руксандра Иван. „Днес благодарение на съвместните усилия от двата бряга на река Дунав, двете страни координират тясно важни въпроси от общ интерес. Изразявам силния интерес на Румъния към поддържане на близък диалог, за да се улесни бързото изпълнение на важните инфраструктурни проекти. Като се възползваме от съществуващите възможности, можем да осигурим устойчив икономически растеж и развитие на двете ни страни.“, каза още Руксандра Иван.

    Приветствено слово бе отправено и от името на Министерството на външните работи на Румъния.

    Гостите на приема по случай 3 март имаха възможност да чуят и видят и поздрав от българския премиер Росен Желязков към всички посланици на България по света. Видеопосланието бе излъчено на плазмени екрани в залата, на които по-късно бяха показани и снимки на румънския парламент, осветен в цветовете на националния трибагреник. 

    „Днес България има 76 посолства, 7 постоянни представителства, 19 генерални консулства и 120 почетни консулства по света. Те поддържат приятелствата ни с други народи и укрепват глобалните връзки между българите. Емигрантските и историческите общности наброяват почти толкова българи, колкото живеят и в границите на България.“, каза в обръщението си министър-председателят.

    АРЕНА
    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »