Всяка една изложба е резултат от търсене, преживяване, опитност на художник, който се обръща към зрителя със собствената си метафора за действителността. Гергана Рахнева и нейната изложба e отражение на непознатата и впечатляваща култура на Китай, визуален разказ за наученото и разбраното през дългогодишния ѝ живот в тази страна. Тя ще бъде открита на 1 април, от 18:00ч., в Художествената галерия.
„Кимоната на златната рибка, може ли една рибка да има кимона и да лети? Може разбира се, зависи от коя страна на морето гледа човек. Изложбата възникна като идея, още от периода в който живяхме в Китай. По време на пандемията пребивавах там с моето семейство и имах достатъчно време да стоя у дома и да творя. Първото кимоно на „Златна рибка“ – триптих , бе нарисувано по повод международна изложба в град Пекин (Китай), където имам честта да участвам сред малцина българи, като един от тях е великият Марин Върбанов.
В Китай, златната рибка е символ на просперитет, богатство, сбъдване на желания, щастие и дълголетие. За какво ли може да мечтае човек, освен за дълголетие, свобода на духа и тялото. В периода на пандемията единствената ти мисъл е, как да си отново да бъдеш същия свободен, независим и пътуващ човек. Ето защо, се появи и златната рибка, а кимоното ѝ стана неотменен другар. С или без кимоно, тя плува, лети и търси щастието си. Летя и прелетя от далечен Китай отново тук у дома. Завърнала се в родни води, тя, рибката облича и съблича кимоната си, плува и търси своето ново островче, нова дреха, търси свободата на духа и тялото…пътува….“
Гергана Рахнева
Гергана Рахнева е българска художничка, известна с работата си в областта на живописта и други артистични среди. Завършила е специалност „Църковни изкуства“ в Православния богословски факултет, а по-късно следва магистърска степен по живопис във Факултета по изящни изкуства на Великотърновския университет в България. Рахнева получава признание с изложбите си, особено с една от тях, озаглавена „По дългия път“, която включва 25 картини, 50 рисувани ветрила и 9 дървени блокчета. Тази изложба беше показана в Чунцин, град в Китай с над 30 милиона жители, където тя и семейството й живеят за известно време. Работата й отразява смесица от културни влияния и тя е активна в арт общностите както в България, така и в чужбина, включително изложби в Холандия
АРЕНА |