Тежкият физически труд повишава риска от развитие на деменция. Това установиха норвежки учени от изследователския център HUNT. Резултатите от тяхната работа са публикувани в научното списание Science Direct, предава zdrave.to.
В доклада се посочва, че данните за възрастните норвежки граждани са консолидирани от 2017 до 2019 г. В експеримента са участвали седем хиляди души.
Резултатът от проучването е следният: хората, които се подвизават на физически тежки работни места, са с 15,5% по-склонни да развият деменция от останалите. Списъкът на „опасните” професии, които водят до деменция, включва касиери, продавачи, медицински персонал и животновъди.
Представителите на тези професии, подчертава докладът, прекарват цялото работно време, както се казва, на крак, дейностите им са свързани с тежки физически натоварвания, неудобни графици и стрес. Оттук идва и емоционалното прегаряне. Хората просто нямат време за почивка и саморазвитие. Липсата на почивка води до „износване“ не само на тялото, но и на мозъчната материя, което след това се отразява негативно на когнитивните способности на индивида.
Въпреки това, още в края на 80-те години на 20-ти век, специалисти от Стокхолмския геронтологичен изследователски център проведоха мащабно 12-годишно проучване на деменцията (т.нар. Проект Kungsholmen). Още тогава те стигнаха до извода: Хората, занимаващи се с ръчен труд, са по-податливи на сенилна деменция и Алцхаймер, отколкото тези, които изкарват прехраната си с главите си.
С други думи, изследователите са доказали, че мозъкът е орган, който подобно на мускулите на ръцете и краката се нуждае от постоянно обучение. Затова хората, които цял живот са се занимавали с активен умствен труд, по-рядко се сблъскват с деменция, а ако я развият, то е в много по-късна възраст. АРЕНА
|