Неочаквано, но най-важният хак за успеха според американския писател Джеймс Клиър е да се научим да казваме "не". Ето защо Клиър смята, че е важно да се научим на отказ, пише Фокус.
Често казваме "да" на неща, които не искаме да правим. Например среща с познат, която не смятаме за важна или интересна. Без да сте се замислили сте казали "разбира се" на някого. Три дни по-късно съжалявате за решението си и не можете да смогнете със задачите си.
"Да казваш "не" е толкова силно, защото запазва възможността ти да кажеш "да", казва инвеститорът Брент Бешор. Много често простото "не" е по-продуктивно от това да кажем "да" за нещо маловажно и да търпиш последствията от този необмислен избор.
Разбира се, причината да не отказваме е очевидна. Съгласяваме се с много искания не защото искаме да ги изпълним, а защото не искаме да ни възприемат като груби, арогантни или неотзивчиви. Сътрудничеството с другите е важен елемент от живота. Поради тази причина би било от полза да бъдете любезни в отговора си, пише още Клиър.
Също така да кажеш "не" понякога се възприема като лукс, който могат да си позволят само властимащите. Но също така е вярно, че да кажеш "не" е стратегия, която може да ви помогне да постигнете успех или поне да намерите време за себе си.
Способността на отказ е важно умение, именно защото запазва най-важният ни актив: нашето време. Никой обаче не е въплътил тази идея по-добре от Стив Джобс, който каза: "Хората смятат, че фокусът означава да кажеш "да" на нещото, върху което трябва да се фокусираш. Но всъщност означава да кажете "не" на стоте други добри идеи, които съществуват. Трябва да подбираш внимателно."
Въпреки всичко трябва да има баланс. Да кажете "не" не означава, че никога да не направите нещо интересно, иновативно или спонтанно. Това просто означава, че казвате "да" малко по-съсредоточено. Повечето от нас вероятно твърде бързо са склонни да кажат "да" и твърде бавно казват "не". Ако ви е трудно да кажете "не", може да опитате със следната стратегия, за която пише Тим Харфорд:
"Един трик е да попитате: "Ако трябваше да направя това нещо днес, щях ли да се съглася?" Това не е лошо правило, тъй като всеки бъдещ ангажимент, независимо колко далеч може да бъде, в крайна сметка ще се превърне в настоящ и евентуално проблемен. Ако нещото е достатъчно важно или интересно, че да можете да го вместите в графика си още днес или да ви се прииска, съответно си струва да се съгласите. АРЕНА
|