Неделя, 24 Ноември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    27.12.2023  » Бульон трезве: Най-добрият лек за махмурлук


    Едва ли има човек, който не е осъмвал след бурна нощ с натежала глава. Махмурлукът не е шега работа – безкрайно мъчение след шока на организма от алкохола. Но народът на всичко е намерил колая, няма шуптящи таблетки, няма тонизиращи напитки от рекламите – истината е в бульона трезве.

    А сега сериозно. Киселото зеле, традиционна за нас зимнина, е хитът на зимата. То е полезно, но не по- малко полезен е сокът, в който то ферментира.

    Доказано е, че една чаша зелев сок на гладно действа очистително, балсам е за стомаха и е прекрасен тоник за тялото. Като участник в бульона трезве – той ( и не само той) просто е идеалното средство срещу махмурлук.

    Всички продукти в тази зимна супа действат оптимално не само за синдрома "На другия ден", а и на целия организъм през зимата. Зелевият сок съдържа витамин С, К, антиоксиданти и пробиотици. Червеният пипер също е шампион в категорията на витамините, отново – най- вече на витамин С. Празът е богат на фитонциди – естествени унищожители на микроби. А ако ще ги правим както трябва, с люта чушка, трябва да знаем, че лютото съдържа витамин С повече от лимона, който незаслужено е коронован лидер в това отношение. Всички те заедно работят в една посока – повишаване имунитета ни през зимата.

    Приготвянето на бульон трезве е фасулска работа, стига да разполагате с добре ферментирал зелев сок, директно от бидончето.

    Нарязваме праза на ситно, както и червения лук. Може да отделим дори от лука само червените люспи, защото той е по- скоро с естетична функция.

    На сух тиган много внимателно, на не много силен котлон, препичаме мляния червен пипер. Моят е от сушени това лято чушки и съм го смелила с мелничка.

    Махаме пипера когато започне да замирисва на печена чушка. Много трябва да следим да не го препечем и да загорчи. В никакъв случай не бива да променя цвета си. 2-3 минути са достатъчни, пише Hera.bg.

    На негово място в тигана слагаме сухите чушки и ги препичаме и тях, да замиришат и поизсъхнат. Трябва да станат почти трошливи, но не съвсем – да могат да се режат.

    Изсипваме праза, червения лук в зелевия сок, двете лъжици олио и разбъркваме.

    Посипваме с мляния пипер и, ако ще сме докрай верни на рецептата, нарязваме на ленти лютата чушка, като внимаваме вътре да не попаднат семките.

    Сервираме и това е - вкусно и много полезно, пише "Фокус".
    АРЕНА

    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »