Настолната игра Dungeons and Dragons (D&D) може да повлияе положително върху психичното здраве на играчите, сочи проучване, цитирано от eлектронното издание „МедикълЕкспрес“. Резултатите от изследването показват, че лекари и психолози могат да я използват като терапевтично средство.
Изследването е проведено от Университетския колеж в Корк, Ирландия.
Dungeons and Dragons е настолна фентъзи ролева игра, която се превърна в световен феномен. Тя изисква социална дейност като чести срещи в група в продължение на месеци или години и насърчава творчество и сътрудничество от страна на играчите.
Проучването е направено след пандемията КОВИД-19 и има за цел да изследва въздействието й върху психичното здраве на тези, които често я играят. Резултатите сочат няколко ключови аспекта, които подпомагат положително психичното здраве - творческо изразяване, грижа за другите, поемане на отговорност.
„Нашето проучване установи, че участниците са обсъждали ползите от играта и положителното й въздействие върху психичното им здраве“, каза Орла Уолш, ръководител на проучването. „Те споделят, че по време на играта изпитват силно чувство за контрол в специфични моменти. Но в реалността в подобни ситуации това не е така. Докато много хобита могат да позволят творческа изява, D&D позволява на участниците съвместно да изграждат и обитават светове, които са създадени от тях.“
Проучването показва, че играта има значителен потенциал да бъде използвана в терапевтична среда, тъй като играчите се чувстват по-комфортно да изследват проблеми и да упражняват умения в пространство, което е отделено от реалния свят. Участниците съобщават за ползите в ежедневието, включително за повишено самочувствие и личностно израстване.
Откритията позволяват на учените в областта на психологията да разберат по-добре механизмите, чрез които тази дейност може да окаже положително влияние. Изследването е публикувано в International Journal of Role-Playing. АРЕНА
|