Петък, 22 Ноември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    23.09.2024  » Учени обясняват тайната на течните котки
    Унгарски учени от университета "Йотвьош Лоранд" в Будапеща са установили как котките преценяват размера на телата си и съответно през какви отвори могат да се промушат, пише сп. айСайънс, цитирано от БТА.


    Котките са "течни" според популярна шега в интернет, където изобилства от видеоклипове на уж "твърди" писани, които се провират под врати, "разливат" се във вази и се "процеждат" през невъзможно малки дупки.

    Дали обаче котките си представят себе си като течност, която може да се процеди през почти всеки отвор? Знаят ли например колко са високи и широки - умствена способност, която учените наричат осъзнаване на размера на тялото?

    За целите на настоящото изследване авторите му са провели серия от експерименти, предоставяйки възможност на котки да се провират през отвори с различна ширина и височина. Оказало се, че животните уверено преминават през високи и тесни проходи, но изпитват известни затруднения, ако излазът е много къс.

    Учените са стигнали до извода, че котките подхождат по различен начин към тесните и къси отвори, защото в този случай им е по-трудно да съпоставят размера на тялото си с наличното пространство. В същото време писаните са в състояние да се проврат през пролука, чиято ширина е по-тясна от гръдния им кош.

    Изследователите отбелязват, че изключителната "флуидност" на котешкото тяло се дължи на структурата на раменния пояс. При котките лопатките са прикрепени към останалата част от тялото само чрез мускули, а не чрез кости. Освен това ключиците им са много по-малки спрямо останалата част от тялото, отколкото тези на хората и другите бозайници.

    Мустаците също помагат на котките да се провират през малки пролуки, като им осигуряват информация за заобикалящата ги среда.

    Изследователите допълват, че домашните котки обичат да се крият в тесни пространства, за да се откъснат от околната среда. Затова не е добра идея те да бъдат изваждани оттам, освен ако не са се наранили или не са болни.
    АРЕНА
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »