Понеделник, 30 Декември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    20.12.2024  » Приказките в помощ на здравословния сън

    Някои класически приказки и други произведения на детската художествена литература, които са приспивали поколения деца, могат да послужат и като образователен материал за обсъждане на здравословния сън с децата, сочи изследване, публикувано в последния брой на British Medical Journal.

    Авторите на изследването са анализирали четири популярни произведения, които включват информация за ползите от съня и характеристиките на нарушенията на съня.

    Например „Снежанка и седемте джуджета“ илюстрира някои от последиците на лошия сън заради обструктивната сънна апнея, която е често срещана при ниските хора. Имената на джуджетата показват, че това са раздразнителност (Grumpy – Сърдитко), умора (Sleepy – Сънливко) и по-слаби социални умения (Bashful – Срамежливко).

    Проблемите с вниманието и плавността на речта също са признати последици от недоспиването и могат да обяснят говорните затруднения на Док.

    И макар че Кихавко може да има алергии, които допринасят за дихателните му проблеми, авторите на изследването предполагат, че липсата на сън е понижила имунитета му, което го прави по-податлив на дихателни нарушения.

    В „Принцесата и граховото зърно“ безсънната нощ на принцесата вероятно е свързана с разстройства от аутистичния спектър. При тях сензорната чувствителност е често срещана, както и трудностите със съня, като най-често съобщаваният проблем е безсънието.

    Същевременно „Златка и трите мечки“ показва, че ключова част от постигането на здравословен сън е подходящата атмосфера: удобно легло и стая, която не е твърде гореща или твърде студена, а „точно по мярка“. Когато стаята е тъмна и тиха, условията са идеални.

    И накрая, в „Питър Пан“ читателят се запознава със симптомите на парасомниите, които са често срещани в детска възраст и включват ходене насън, говорене насън, събуждания и кошмари. Питър Пан например често сънува кошмари.

    Фактори, допринасящи за парасомниите, са стресът, тревожността от раздяла и лишаването от сън, което съвпада с преживяванията на Питър Пан, пише British Medical Journal.

    АРЕНА
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА


  •    26.12.2024 - КИНОПРОГРАМА Cinema City Русе
    27 ДЕКЕМВРИ - 2 ЯНУАРИ

    всички интервюта  »