Броят на тийнейджърите с наднормено тегло ще се увеличи през следващите години, предаде ДПА, като цитира прогноза на експерти пред медицинското издание "Лансет", пише БТА.
Почти половин милиард юноши по целия свят ще бъдат с наднормено тегло или със затлъстяване до 2030 г., се казва в доклада на комисията от учени. След анализ на състоянието на подрастващите е направен извод, че основните причини за влошаването му вече не са цигарите и алкохола, а затлъстяването и проблемите с психичното здраве.
Експертите прогнозират, че 464 милиона тийнейджъри по целия свят ще бъдат с наднормено тегло или със затлъстяване до 2030 г., като броят им ще бъде със 143 милиона повече от данните за 2015 г.
Експертите от комисията посочват, че при подрастващите има значително изоставане по отношение на здравето в сравнение с постигнатите подобрения при малките деца. „Юношеството вече не може да бъде игнорирано... Сега е моментът за действие“, добавиха те.
Авторите на доклада допълват, че преминаването към „по-дигитален свят“ може да окаже силно въздействие върху бъдещото здраве и благосъстояние на младия човек. Според тях обаче е необходим баланс, а не прекомерно ограничаване, защото онлайн светът предлага на подрастващите нови възможности за социално взаимодействие, за образование и за работа.
Те посочват, че това поколение тийнейджъри е първото, което израства сред по-сурови климатични условия. „Днешните юноши са първата група хора, която ще изкарат целия си живот, изпитвайки засилващите се последици от изменението на климата“, отбелязват експертите.
„Здравето и благосъстоянието на юношите по света са на преломна точка. През последните три десетилетия се наблюдава смесен напредък. Докато употребата на тютюн и алкохол е намаляла и броят на тийнейджърите в средните и висшите училища се е увеличил, наднорменото тегло и затлъстяването са достигнали ръст до осем пъти в някои страни в Африка и Азия през изминалите 30 години. В световен мащаб психичното здраве на юношите се е влошило“, каза съпредседателят на Комисията, професор Сара Беърд от университета „Джордж Вашингтон“ в САЩ.
Авторите на доклада на комисията посочват, че инвестициите в здравето на подрастващите ще стават все по-важни през XXI век. Населението застарява и раждаемостта намалява дори в най-бедните страни. Осигуряването на благосъстоянието на подрастващите ще бъде от решаващо значение за здравето и просперитета на всички страни, допълва ДПА.
АРЕНА
|