С поклонение пред паметника на Елиас Канети на улица „Славянска“ в Русе и полагане на венци и цветя беше почетена 119-ата годишнина от рождението на единствения българин с Нобелова награда за литература. Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и заместникът му Георги Георгиев, както и заместник-кметът по образование и култура Енчо Енчев, а също и директорът на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов.
По думите на Драганов Елиас Канети е една от най-ярките европейски личности, които ни обединяват. „Канети ни провокира да осъзнаем колко е важно значението на единна Европа, общност, която желае да живее в мир и да просперира“, каза Драганов. „Идеите му за гражданско общество продължават и днес да бъдат изключително актуални и са основата, върху която трябва да се усъвършенства съвременната демокрация“, допълни още областният управител.
Събитието беше организирано от Международно дружество „Елиас Канети“ с председател проф. дфн Пенка Ангелова. Тя посочи, че за Канети Европа е неговият дом. „От Русе през Манчестър, Цюрих, Виена, Франкфурт – всички тези градове са неговото връщане у дома. Той е детето на Европа, синът, мислителят на Европа“, сподели проф. Ангелова и подчерта, че той ни предупреждава с творчеството си колко лошо нещо е войната. „Значението на Елиас Канети е огромно не само за България, но и за цяла Европа, защото той през цели си живот се е занимавал основно с ролята и влиянието на насилието и масите, както и връзката между властта и масите. Канети е изучавал през целия си живот въпроса защо и как е починал баща му, като последното му заключение е, че войната е оказала най-силно влияние върху сърдечния удар, който получава баща му. Самият Канети е починал през 1994 г., точно по времето, когато започва нова война на Балканите“, коментира тя. Проф. Ангелова обърна особено внимание на факта, че 30 години по-късно отново има нова война на Стария континент.
Паметникът на Канети беше открит през 2015 година, когато се навършиха 110 години от рождението на известния белетрист и драматург. Той е дело на именития скулптор проф. Георги Чапкънов. Елиас Канети е български белетрист, есеист и драматург от еврейски произход, роден в Русе. През 1981-а получава Нобелова награда за литература за цялостното си творчество, характеризиращо се с далновидност, идейно богатство и художествена мощ.
Припомняме, че през 2022 година за първи път се проведе разходка и посещение на осем от местата в Русе, за които немскоезичният автор разказва в автобиографичните си книги и които са свързани с хората, за които той си спомня – роднините Ардити, Розанес, Афталион, д-р Менахемов и др.
През тази година се навършват и 18 години от създаването на австрийската библиотека в Русе, която също носи името на писателя. Благодарение на Областна администрация – Русе на Международно дружество „Елиас Канети“ беше предоставена за ползване фамилната къща на нобеловия лауреат по литература. Също така Австрийска библиотека „Елиас Канети“ беше основана в Русе въз основа на петстранен договор, а именно между Областна администрация – Русе, Община Русе, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Международно дружество „Елиас Канети“ и Външното министерство на Австрия, представлявано от Посолството на Австрия в България.
Дружеството е сред пионерите в международното междусекторно сътрудничество. През изминалите почти три десетилетия то се утвърди като устойчива платформа за диалог и партньорство, за организиране и провеждане на културни събития от национален и международен мащаб и в рамките на Дунавската стратегия, както и за реализирането на иновативни инициативи какъвто е Международният литературен фестивал, провеждащ се ежегодно в Русе. АРЕНА
|