Неделя, 24 Ноември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    16.10.2024  » Как се подменят стогодишни дървета?! - позиция на русенци


    До медиите в Русе беше разпратена позиция на русенци, както и призив по отношение на намерението на Община Русе да изреже живи дървета на ул.“Муткурова“ заради ремонт на тротоара.

    В електронната поща до медиите се казва: „В обществото ни има и хора с активно отношение към дърветата , зелените площи и зелената система като цяло на Община Русе и защото дърветата са много важни за качеството на живот в нашия град с това, че ни дават прохлада, тишина и чист въздух!“

    Представяме ви позицията на Велислав Великов, озаглавена „КАК СЕ ПОДМЕНЯТ СТОГОДИШНИ ДЪРВЕТА?!":

    Общината ще направи ремонт на тротоари по улица „Муткурова“ за два месеца, но за целта решава да отсече единадесет вековни дървета, защото не й били по плана на проекта и корените им стърчали на повърхността. Кой актив е по-ценен, този който всеки кмет може да създаде за два месеца или дървета, за които на природата й трябват 50-100 години?! Въпрос на липса на всякакво отношение към зелената система на града е това да не съобразиш проекта си за ремонт с най-ценния актив разположен на съответния терен. В конкретния случай може да се намерят поне два варианта за ремонт, запазващи дърветата:

    - Първи вариант – тротоарът да се изнесе метър и осемдесет сантиметра на вътре от бордюрите на пътното платно, а мястото между бордюра и новия тротоар да стане зелена площ и дърветата попадайки в нея няма да пречат на никого.

    - Втори вариант – повдигане на нивото на улицата и самия тротоар.
      
    От доста години при цялостен ремонт на уличните платна и тротоари, строителите повдигат нивото на целите улици с 10-15 сантиметра, защото ги е страх да не повредят подземната инфраструктура – и при този ремонт ще е така, нищо, че не е предвидено по проект.
        
    - Второ – наличният тротоар е доста нисък и би могло новият да е с височина 10 сантиметра повече, при което ще се спечели цели 10 сантиметра ниво.
        
    - Трето – местата около самите дървета могат да бъдат с по-високо ниво от останаталата част на тротоара – допустимо е да има разлики в нивата на тротоара около 10 сантиметра. Това се прави и сега за улесняване на майките с колички, хората с увреждания и отичане на водата.
        
    - Четвърто – посадните места на дърветата се удължават покрай бордюра докъдето стигат корените. Местата за преминаване покрай дърветата, където корените им са излезли на повърхността на тротоара, могат да бъдат покрити с метални решетки или друго подобно решение, за да не се копае върху корените на дърветата като в същото време тротоарът да остане равен и безопасен за преминаване.

    Сигурно има и други решения, при които да има хем нов тротар хем вековни дървета. Всички сме свидетели и потърпевши от неимоверните жеги през лятото в Русе, не просто е неприятно, а вече е и опасно за възрастните хора, хората със заболявания, малките деца, а и всички останали.

    Премахването на дървета, защото пречели на тротоарите, улиците или нещо друго ще направи живота в Русе през лятото още по-лош и опасен за здравето. Готова ли е Община Русе да поеме отговорността за здравето на хората с хипертония и сърдечни проблеми? Готова ли е да обясни на пенсионерите, че ще трябва да почакат за сянка 50 години? Със сигурност за всички ще е по-добре просто да се преработи проекта и призоваваме Община Русе да го направи!

    Велислав Великов,
    Гражданин на град Русе

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »