Районният съд потвърди наказателното постановление №58/21.11.2023г., издадено от директора на РИОСВ-Русе, с което на кмета Пенчо Милков е наложено административно наказание глоба в размер на 5000 лева по Закона за чистотата на атмосферния въздух, която той е осъден да заплати. Освен това той трябва да плати на РИОСВ-Русе сумата 960лв. за адвокатско възнаграждение.
Наказателното постановление е от 21 ноември 2023 година и е издадено във връзка с това, че няма намаление на регистрирания брой превишения на нормите за вредни вещества и/или на средногодишните нива на замърсителите и това се дължи на действие или бездействие от негова страна, в рамките на компетенциите му.
Както и във връзка с това, че кметовете на общини разработват и изпълняват програми за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми, като това следва да доведе до ежегодно намаление на броя на превишенията на нормите за вредни вещества и на средногодишните нива на замърсителите в случаите, когато те са над определените норми за качество на атмосферния въздух, регистрирани в пунктовете за мониторинг - част от Националната система за мониторинг на околната среда на територията на общината.
Съдът мотивира становището си като посочва, че след спечелването на местните избори през 2019 година, в програмата на кмета били записани множество дейности, сред които : „Активно противопоставяне, с всички законови възможности на промишлените замърсители, търсещи собствените си краткосрочни интереси за сметка на русенци“, „Предоставяне на гражданите на пълна и достоверна информация за замърсителите, както и мерките, които могат да бъдат предприети според експертите. Ще се посочват отговорните органи и лица, ще се изисква настойчиво ежедневното им ангажиране с проблема и в най-кратки срокове да се извърши необходимото, за да не се допуска замърсяване на въздуха. Мобилизиране на съвместните сили на гражданите, институциите и експертите, за да не се допуска повече чувството, че русенци не са защитени, че по-важни са печалбите, а не здравето и животът на хората“.
„Изпълнение на задълженията на Общината за редовно почистване на улиците и площадите, което е ефективна мярка срещу замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Ще изискваме от инвеститорите на строежите да предвиждат в Плановете си за безопасност и здраве (ПБЗ) системи за измиване на строителната техника при напускане на строителните площадки с цел да не се замърсява и опрашава уличната мрежа“, „Ще осъществяваме строг контрол и санкциониране на нарушителите“, „Стриктно следене за извозването на отпадъците от жилищните райони на града и в населените места от Общината.
През 2019г. броя средноденонощни стойности, превишаващи праговата стойност от 50 mg/m3 за ФПЧ10, бил 42, за 2020г. бил 55, а за 2021г. бил 28. Стойностите на средногодишната концентрация на ФПЧ10 за дадените години била съответно 35.8 mg/m3, 34.8 mg/m3 и 33.8 mg/m3.
Съдът е констатирал, че по време на така наречения „воден цикъл“ са генерирани изключително количество прах във въздуха на града, но въпреки това не се правело нищо той да бъде ограничен, товарните отсеци на колите, превозващи извадените от улиците инертни материали, не се покривали, улиците не се почиствали след работа, нямало заграждения покрай тях. Съставени са десетки констативни протоколи, но нито едно наказателно постановление по който и да е нормативен акт, или по общинска наредба за чистотата на въздуха.
През 2022г. броя средноденощни стойности, превишаващи праговата стойност от 50 mg/m3 за ФПЧ10, бил 60, след приспадане от действително установения брой от 66 превишения на превишенията, дължащи се на пустинен прах от пустинята Сахара в Африка, достигнал в България. Стойността на средногодишната концентрация на ФПЧ10 за 2022г. била 39.33 mg/m3.
През периода 2019г.- 2023г. били проведени десетки протести на гражданите на Русе срещу замърсяването на въздуха в града.
Районният съд счита, че изпълнителното деяние на нарушението е извършено чрез бездействие, тъй като жалбоподателят не изпълнил задълженията си, вменени му с различни нормативни актове и документи, и не упражнил правомощията си, дадени му от същите актове, да осъществи контрол над лицата, замърсяващи въздуха на Общината.
Съгласно чл.19, ал.2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, компетентни органи, отговорни за осигуряване чистотата на въздуха на територията на съответната община, са кметовете на общини и общинските съвети чрез извършване на действията по чл. 27, 28а, 29 и 30 от ЗЧАВ.
Въпреки, че има Програма за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми по чл. 6. от закона тя не се спазва, а само се констатират нарушения, без да се вземат мерки.
Съдът посочва редица примери със замърсяването около строежите, паркирането в зелени площи, транспорт на насипни материали, въвеждане на зони с ниски емисии, извеждане на транзитния и товарен трафик извън града, оптимизиране на градския трафик, подобряване на обществения транспорт, подобряване на инфраструктурата също не са реализирани с конкретни действия.
Решението подлежи на обжалване пред Административен съд- Русе в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
АРЕНА
|