Четвъртък, 21 Ноември 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    22.10.2024  » В музея представят книгата Британски пътешественици за България
    В сряда, 23 октомври, от 18.00 ч. в зала „Княз Александър I“ на Историческия музей ще бъде представена книгата „Британски пътешественици за България“. Презентацията ще направи нейния автор Найджъл Мидълмис. Преводът на книгата е направен от Миглена Парашкевова.



    Представянето на книгата „Британски пътешественици за България” ще включва откъси и изображения от този сборник от 188 страници с пътеписи от период от пет века. Те са издирвани и събирани от книги в някои от най-големите библиотеки във Великобритания, като Бодлеанската библиотека в Оксфорд, Лондонската библиотека и Британския музей. Пътеписите представят увлекателна панорама на видяното от пътешествениците по време на приключенстването им в тази рядко посещавана и „екзотична” част на Европа между 1585 г.  и 1939 г.

    Пътешествениците отразяват ценностите на периодите, в които са пътували.
    В началото сред хората, писали за преживяванията си в България, е имало търговци от Английската компания „Левант”, които са пътували по суша до Турция или Индия, както и дипломати на служба в Британското посолство в Цариград. След началото на ХVIII век пътешествениците често предприемат своето "Голямо пътуване" из Европа, което включва класическа Гърция и Рим, както и по-далеко, в по-далечната Османска империя. XIX век се наблюдава пристигането на посетители от „Великите сили” (Франция, Великобритания) в България при нарастване на напрежението между Русия и т.нар. „болник на Европа” – Турция.   

    В периода между 1878 и 1900 г. има огромен прилив на пристигащи в България посетители в периода на Освобождението на България и веднага след него. Личните мотиви за Пътуване до България са многообразни: желание за приключения в „загадъчния Изток”, бягство от политически гнет в Британия, военен шпионаж, осъществяване на християнски мисии, строене на железопътни линии, изучаване на различните "характери" на народностите на Балканите от фолклористи.  
     
    Повечето от пътешествениците казват много хубави неща за България. В период на няколко века те се впечатляват от гостоприемството на народа, възхищават се на външния вид, облеклото и националния характер на хората и са привлечени от магията на нестинарките, на народната музика и танци.  Не всяко мнение блести с хвалебствия; ако беше така, книгата щеше да е скучна.

    Често върху впечатленията пада тежката сянка на шокиращите разкази за османското потисничество.   Много от пишещите предусещат в резултат на това да има инвазия от страна на Русия в „Европейска Турция”. Българската кауза става ключова тема в британската политика. Британският либерален министър-председател Уилям Гладстон пише увод към една от книгите с пътеписи, в което изразява възмущение от факта, че има народ, „който не познава истинска безопасност или спокойствие, отровен от страх, окастрен от свободата, която е задължително условие за всякакво човешко благородство”. 

    За автора:
    Найджъл Мидълмис през целия си живот е възторжен почитател на България.  Познанството започва през 1972 година, когато със съпругата му Приска са назначени за учители в Английска гимназия „Гео Милев” в Русе.  Те са впечатлени както от способностите и успехите на учениците си, така и от благородството и всеотдайността на своите колеги. След връщането си в Обединеното кралство през 1975 година Найджъл е редактор на списанието на Британско-българското дружество и се присъединява към благотворителната организация „Приятели на България”.  През 1989 година заедно с Приска започват да набират в Лондон средства за нуждаещи се сираци от България чрез концерти в двореца "Фулъм", църквата "Св. Дънстън" в Лондон и в посолството на България. Заедно със свой приятел, д-р Брайън Скип, Найджъл издирва в Бодлеанската библиотека в Оксфорд, в Лондонската библиотека и в Британския музей многобройни разкази от първо лице на британски пътешественици, посетили в отминали векове България, които впоследствие редактира и преработва, за да се появи тази книга.  Приходите от продажбата на книгата са в подкрепа на ученическия театър и театралното изкуство в Английската гимназия в Русе.  Найджъл е съсобственик на къща на река Дунав в близост до Русе, и с удоволствие учи български език.

    Преводачът на тази книга Миглена Парашкевова е възпитаник на Английска езикова гимназия „Гео Милев”- Русе и е в числото на учениците на Приска и Найджъл Мидълмис в България. Това е причината тя да пожелае да подкрепи благотворителната инициатива на Найджъл Мидълмис с тази книга да се набират средства за талантливи ученици от гимназията, като от своя страна направи благотворително превода ú  на български език, за да се разшири читателската аудитория. Миглена е дългогодишен професионален преводач в най-разнообразни сфери, а в последните десетина години се занимава най-вече с преводи в областта на музейното дело, културата и социалните дейности. Сред организациите, с които е работила, са Британският ноу-хау фонд, британските благотворителни организации „Спасете децата” и „Надежда и домове за децата”, Националният исторически музей, Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН, Русенският регионален исторически музей и много други.
    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »