Шоколадови яйца с играчка, дънки, западни цигари, аудио и видео техника, дори кожух, са част от нещата, с които хората свързват магазините на “Кореком” у нас от времето преди 10 ноември 1989 година. „Кореком“ е кантора за представителство и търговия, наименованието идва от френски език (Comptoir de Representation Commerciale), съставено от първите срички на всяка дума, се посочва в справка от архивите на БТА от 1993 година.
За 25 години съществуване (1974 – 1990 г.) предприятието е внесло в държавната хазна 1 милиард и 500 милиона долара, задължително е предоставило и 90% от валутната си печалба за изкупуване от държавата, се посочва в справката от архивите на БТА.
60-те фирмени магазини в различните градове на страната са продавали стоки не само на българи, но и на около 7 милиона транзитни пътници и на 3 милиона чуждестранни туристи годишно. Цените на стоките в „Кореком“ са били доста по-приемливи от средноевропейските поради закупуването им на големи партиди, с намаления от доставчиците или директно от фирмите производители. Освен това „Кореком“ е дал около 200 хиляди долара за нуждите на здравеопазването, а повече от 30 български деца са лекувани в чужбина с негови средства.
В информация от Русе от 1 април 1991 г. БТА информира, че "през последните три дни – петък, събота и неделя, на съществуването им като валутни, от седемте магазина на „Кореком“ в крайдунавския град са купени стоки за повече от 100 000 долара.
Хората са изхарчили своята валута главно за напитки, цигари, битова електронна техника и облекла. В сравнение с една нормална тридневка този стокооборот е четири пъти по-голям". "От днес магазините на русенското поделение на фирма „Кореком“, които освен тук са и в Габрово, Севлиево, Велико Търново, Свищов и Бяла, не работят. Според указанията от сряда в тях ще започне инвентаризация и уточняване на цените в левовата им равностойност. Въпреки становището, че в граничните райони валутните магазини ще бъдат запазени, два от тях на КПП „Дунав мост“ също не работят. Интересно е какво ще бъде решението, защото активният сезон за туристите наближава и е трудно да си представим, че хилядите чужденци ще тръгнат да се редят по опашки, за да обменят валута", пише БТА. АРЕНА
|