Пътната безопасност и противодействието на разпространението на наркотици са приоритети на Министерството на вътрешните работи. Това каза в Русе министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той е в крайдунавския град заедно с главния секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков, за да се запознае с отчет-анализа за дейността на Областната дирекция на МВР през миналата година.
Министър Митов поздрави директора на ОД на МВР старши комисар Николай Кожухаров за добрата работа и постигнатите резултати в това отношение. Той отчете и доброто взаимодействие между институциите в региона. "Трябва да се създаде координация между институциите, така че лятото особено, когато тръгне големият трафик по Дунав мост, да има много добро взаимодействие, за да се минимизират в голяма степен проблемите, които се създават тогава", каза още той.
Министър Митов припомни идеите за промяна във формата за санкциониране на нарушителите в Закона за движение по пътищата. Предложенията включват замяна на двустепенната система за налагане на наказания на пътя с възможността полицаите да глобяват на място или да изваждат моторните превозни средства от движение, докато не бъде заплатена глобата на съответния нарушител. Според Митов това ще спомогне и за санкционирането на чуждестранните шофьори на тежкотоварни и леки автомобили, които преминават през Русе. Той отбеляза, че предстои да се закупят и да се пуснат необозначени полицейски автомобили, за да контролират в движение агресивните шофьори.
Министър Митов добави обаче, че предвидените промени в законодателството не вървят заради "безсмислени вотове на доверие". По думите му политическото безвремие през последните четири години не е позволило развитието на пътната инфраструктура.
"Парите за Автомагистрала" Хемус" бяха осигурени по отделна сметка. Милиард и 200 милиона лева, ако си спомням правилно. Дойде Асен Василев, стана финансов министър, и тези пари изчезнаха. Изобщо не беше приоритизиран пътят Велико Търново - Русе, тунелът под Шипка- и той беше изоставен като проект. Автомагистрала "Черно море" също е проект, който се чака отдавна", каза министърът на вътрешните работи.
АРЕНА |