Петък, 22 Май 2026
  • Арена Радио
  • Новини
  • Новини
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    22.05.2026  » BEAD обедини над 100 участници в трансгранични обучения


    В периода 10–15 май, в рамките на инициативата BEAD – Bridging the Education Across the Danube, се проведе серия от пилотни обучения в трансграничния регион на България и Румъния. Събитията бяха организирани от Българо-румънската търговска камара и Камарата за търговия, промишленост и земеделие в Кълъраш, като част от усилията за насърчаване на сътрудничеството в сферата на образованието, иновациите и устойчивото развитие на местните общности.


    По време на обученията бяха представени елементи от съвместната трансгранична образователна програма на BEAD, разработена от Филиал Силистра на Русенския университет и Университета по аграрни науки и ветеринарна медицина в Букурещ – филиал Кълъраш. Програмата обхваща разнообразни и актуални теми, сред които дигитална грамотност, междукултурни компетентности, интелигентни селища, предприемачество в селските райони, устойчиво развитие и прилагане на иновативни решения в местните общности. Представен беше и допълнителен обучителен ресурс - “Наръчник с добри практики за зелени, дигитални, иновативни и устойчиви решения в селските райони”, който предоставя по-практически поглед върху темите.
     

    Общо шест събития се проведоха от двете страни на река Дунав. От българска страна обученията бяха организирани в Силистра, Сливо поле и Горна Оряховица, а от румънска – в Доробанцу, Хотареле и Лица, като имаше жива връзка между представителите на двете държави. Срещите създадоха възможност за обмен на знания, идеи и добри практики между участници от различни професионални и образователни среди, като насърчиха активния диалог и трансграничното сътрудничество.


    В обученията се включиха ученици, студенти, предприемачи, земеделци, обучители и представители на местни общности. Над 100 участници успешно преминаха през пилотните модули и получиха сертификати за участие. Освен практически знания и нови компетентности, събитията предоставиха и ценна възможност за създаване на нови контакти и бъдещи партньорства между организации и участници от България и Румъния.


    Следващата инициатива в рамките на BEAD ще включва организиране на разменени посещения на български и румънски ученици и студенти в предприятия от двете страни на границата. Целта е младите хора да се запознаят отблизо с реалните работни процеси, да участват в решаване на практически бизнес казуси и да придобият по-добра представа за възможностите за професионално развитие в региона.

    АРЕНА

    «  Обратно към новините



  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА


  •    30.04.2026 - ПО СЦЕНИТЕ НА РУСЕ май
    ПЪЛНА ПРОГРАМА

    всички интервюта  »