Шейсет и четири от националните флагове на общо 196 страни в света, са свързани с религията, съобщава електронният сайт slate.fr, позовавайки се на проучване на изследователския център "Пю", базиран във Вашингтон.
Близо половината от знамената съдържат християнски символ (48%) и една трета - символи на исляма,
се посочва в проучването на центъра, от което и заключението, че тези две религии са най-широко представени.
Християнските символи (присъстващи върху 31 национални флага) водят началото си от британското знаме, официално наричано Юниън Флаг (Union Flag, Знаме на Съюза), което обединява кръстовете на свети Георги, свети Патрик и свети Андрей.
Кръстове са изобразени и върху много от знамената на държавите от Британската общност, като Австралия или Нова Зеландия например.
Нова Зеландия, която, между другото, възнамерява да промени знамето си, според информация на "Гардиън".
Министър-председателят Джон Кей се надява то да бъде заменено с изображение на папрат върху черен фон, символ на тази страна, популяризиран от националния отбор по ръгби.
Но по мнението на някои специалисти тази нова версия на националния флаг на Нова Зеландия ще отпраща към терористичната групировка "Ислямска държава".
Що се отнася до знамената, свързани с исляма, проучването на центъра "Пю" разкрива например, че петте бели триъгълника върху знамето на Бахрейн символизират петте стълба на исляма, символизиращи основните ценности в сунитския ислям (до 2002 г. на знамето е имало 8).
Много други страни са предпочели полумесеца.
За отбелязване е, че в Ирак в момента се води "война на знамената", след появата на джихадистите от "Ислямска държава", които се конкурират с кюрдските формирования (пешмерга), шиитските милиции и иракската армия на тази територия.
Затова пък полумесецът и звездите на сингапурското знаме нямат религиозно значение,
посочва изследването, те по-скоро символизират младостта на тази държава и провъзгласените от нея ценности като "демокрация, мир, прогрес, правда и равенство".
Някои знамена съдържат езически религиозни символи, характерни за религии, които са почти несъществуващи в тези страни.
Например изгряващото слънце (хиномару) върху японското знаме е символ, свързван с духовните корени на шинтоизма, практикуван от 100 милиона японци.
Орелът върху мексиканското знаме пък отпраща към бога на ацтеките Уицилопочтли, появил се, за да води своя народ във времето на изграждането на древния град Теночтитлан.