Събота, 27 Април 2024
  • Арена Радио
  • Новини
  • НА АРЕНАТА
  • Програмата
    Online radio Arena
    Изтегли Winamp


  • Главно меню
  • Онлайн TV (Начало)
    За нас
    Нашите продукти
    Контакти
    Да правим филм в Русе
    Арт
    Реклама
    Връзки
    Приятели

    всички новини  »
    Изпрати своята новина  »
    RSS новини
    25.01.2016  » Седем маршрута по стъпките на Дон Кихот и Росинант
    "На едно място в Ла Манча, за чието име не желая да си спомням..." е градчето Вийануева де лос Инфантес. Това съобщава испанското издание "Ла Вангуардиа", посочвайки, че четири века след като Мигел де Сервантес започва по този начин творбата на живота си - "Дон Кихот", учените вече са установили за кое селище писателят "не иска" да си спомня.

    То има 5800 жители, намира се в югоизточната част на страната и е на територията на провинция Сиудад реал - в рамките на автономната област Кастийя-Ла Манча.

    Университетските преподаватели Франсиско Пара и Мануел Фернандес Нието в своята книга "Мястото в Ла Манча" разкриват мистерията. Изданието е финалната част от трилогия, в която мултидисциплинарно изследване заключава, че мястото, за което пише Сервантес е тъкмо това. До 18 век се смятало, че световноизвестният писател има предвид друго селище - Аргамасийя де Алба. По онова време мястото е определено и за родното на световноизвестния рицар на печалния образ.

    Научен екип от университета "Комплутенсе" в Мадрид, включващ повече от 20 експерти по география, история, филология, социология, математика и информатика са работили над 10 години по търсенето на отговора на този въпрос. Днес те уверяват, че това е именно мястото.

    От гледна точка на литературата началният текст на Сервантес не е нищо друго освен начин да започне разказа си с фраза подобна на тази от детските приказки: "Имало едно време...", посочва Нието. Според него обаче Сервантес винаги дава детайли, които кореспондират с действителността, въпреки че световноизвестният му роман е пародия на рицарските книги. Може би и това е причината писателят много детайлно да описва мястото, на което се развиват основни моменти от действието. Нието посочва, че детайлите - начинът на живот, дори растенията и др., които се описват в книгата, са много точни за Ла Манча за съответния исторически период.


    След десет години работа по проекта учените от екипа са сигурни, че "времето и мястото", описвани от Сервантес, са реални, а не фикция. Използвани са математически методи, за да се изчислят разстоянията, преминавани от рицаря на гърба на неговия Росинант, за да стигне от едно посочено място до друго.

    Вийануева де лос Инфантес има антична история. Била е римско селище, а после арабско. Била е и християнска по времето на крал Алфонсо VIII, а в 13 век е свързана с Ордена на Сантияго - религиозен орден, който е имал за основна задача да подкрепя и защитава поклонниците по Камино де Сантияго. През 16 век селото е център на Кампо де Монтиел, а в края на 19 век е определено за град.

    Това е туристическо място, забележително със своите магнетични каменни сгради, които пазят историята. По улиците се е разхождал вероятно самият Сервантес, а може би и друг значим испански писател - Франсиско де Кеведо, който е и погребан тук. Тук се намира и историческият чифлик на Диего де Миранда, познат като рицаря на зеления плащ, смятан за първообраз на Дон Кихот.

    И макар че едва сега учените излизат с резултатите от своя десетгодишен труд управляващите града още от 2004 г. го представят за "мястото в Ла Манча". Покрай проучването се е развил туризмът. На сайта на града има описани подробно няколко маршрута, които отвеждат гостите до различни места, които се смята, че са описани при странстванията на Дон Кихот и Санчо Панса. Така пътешественикът може да се потопи в атмосферата на тези места четири века по-късно - с начина на живот, красиви пейзажи, типичните вътрешни дворове на къщите, които ги скриват откъм улицата...

    Всички маршрути са с начална точка от центъра града, който сам по себе си предлага множество гледки, които не могат да се вместят само в един ден от престоя на туристите.

    Маршрутите могат да се комбинират и по интереса на посетителите - архитектурни, по лозя (с винарни) или маслинови насаждения, където се и прави зехтин, според археологическите или религиозните обекти в района.

    В допълнение непрекъснато се организират културни събития - концерти, четения на текстове от Сервантес и други големи писатели на Испания, а пък всички посетили дори само веднъж коя да е част на кралството знаят, че храната е изкушение, на което трябва изцяло да се отдадат. Разбира се, гарнирана с подходящото вино. Жителите на "мястото в Ла Манча" са се постарали да има достатъчно места за настаняване и да представят достойно особеностите на местната кухня. На сайта на общината могат да се видят дори стъпка по стъпка някои рецепти за типични ястия.
    dnevnik.bg
    «  Обратно към всички текстове


  • АНКЕТА
  • НА АРЕНАТА



  • всички интервюта  »